Buradasınız
Home > Güncel > Avrupa’nın En Çevreci Markası Toyota

Avrupa’nın En Çevreci Markası Toyota

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı tarafından yayınlanan 2010 raporuna göre Toyota, otomotiv sektöründe filo CO2 salımlarının azaltılması ve çevre duyarlılığı konusunda lider marka olduğunu kanıtladı. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde 2010 yılında trafiğe çıkan 564 bin 633 Toyota ve Lexus marka araç üzerinden yapılan hesaplama sonucunda ortalama Toyota Avrupa’nın filo ortalaması olarak 112,2 g/km CO2 salım değeri elde edildi. Ortaya çıkan bu sonuç ile komisyonun Toyota için hedef olarak belirlediği 128,35 g/km’nin 16 g/km’nin altına inilerek yüksek performans gösterildi.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı tarafından ilk kez yayınlanan bu raporun 2010 ve 2011 yılı sonuçları baz alınarak her üretici için 2012 hedeflerini belirlenecek. Mevcut regülasyona göre hedef ve gerçekleşme hesaplamalarında üretici araç filolarının yüzde 65 en düşük CO2 salımı geçekleştiren araçları dikkate alınırken, 2015 hedefinde ise araç filosunun yüzde 100’ü hesaplamalara dahil olacak. 2010 yılı raporuna göre Toyota Avrupa, filosunun CO2 salım ortalaması ile komisyonun 2015 için belirlemiş olduğu sektör hedefi 130 gr/km’yi de şimdiden başarmış durumda.

Raporda yer alan bu sonuçlar Toyota’nın çevreci otomobil teknolojileri geliştirme konusundaki liderliğini pekiştirirken, aynı zamanda uzun vadeli küresel stratejisinin de ana hatlarını oluşturuyor. Çevre problemine yol açan emisyonların azaltılması ve yakıt verimliliğinin artırılması yönünde kısa ve orta vadede çözüm olarak hibrid teknolojisini öneren Toyota, aynı zamanda globalde de 3,5 milyon adedi aşan hibrid otomobil satışı ile çevreci teknolojiler konusundaki başarısını sürdürüyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı