Buradasınız
Home > Güncel > Audi’ye Yalın Üretim Ödülü

Audi’ye Yalın Üretim Ödülü

Audi / Yalın Üretim

Audi, otomotiv alanında Yalın Üretim Ödülü’nü aldı; Alman Ticaret Gazetesi ‘Automobil Produktion’ tarafından her yıl düzenlenen yarışmada bu yıl Audi bir ilke imza atarak, üretici kategorisinde tüm üretim tesisiyle bu ödüle layık görülen ilk firma oldu.

Audi, Audi A4, A5 ve Q5’in üretildiği Ingolstadt’daki tesisleriyle Yalın Üretim Ödülü’nün sahibi oldu. Alman Ticaret Gazetesi ‘Automobil Produktion’ tarafından her yıl gerçekleştirilen yarışmada, üretici kategorisinde yapılan değerlendirmeler neticesinde Audi, tesisin tümünde ödüle layık görülerek bir ilke daha imza attı. Verimli üretim süreçlerine verilen ödül değerlendirmelerinde Audi tesisleri, üretimde uygulanan ‘önden yükleme konsepti’ ve demografik eğilimleri hesaba katma özelliğiyle tüm jüri üyelerince takdir edildi.

Doğru Sayıda Cıvata

Çalışanlarının, ‘sıfır hata tekniği’ önlemlerini geliştiren fikirleri bağımsız bir şekilde ve anında uygulamalarına imkân tanıyan Audi, bu yöntemle Cıvata Dispenseri adı verilen bir sistemi de hayata geçirdi. Sistem, çalışana, önündeki işi tamamlamasına yetecek, doğru miktarda cıvatayı otomatik olarak temin ederek, hem zamandan kazanılmasını hem de hataların en aza indirgenmesini sağlıyor.

Tesislerdeki Süpermarketler

Audi’nin ödül kazanmasını sağlayan bir başka uygulaması ise, montaj hatlarından uzak olmayan ‘süpermarketler’. Burada, bir sepet dolusu gerekli ürün önceden montajlanmış olarak hazırlanıyor ve doğru zamanda hatta teslim ediliyor. Bu da hattaki çalışmaların karmaşıklığını ciddi ölçüde azaltıyor.

İdeal çalışma koşullarında verimlilik artıyor

Audi, çalışanlara verilen ideal çalışma koşullarının verimliliğin artmasını sağlayacağı ilkesinden hareketle, çalışma istasyonlarını planlarken de farklı yaş gruplarından işçilerin güçlü ve zayıf yönlerinin dikkate alıyor. Baş hava yastıklarının kurulumunu yapan personel, kendisinin aracın iç mekânına süzülmesine imkân veren ergonomik montaj koltuğu sayesinde, ergonomik olarak ideal duruşunu koruyor. Bir başka hatta, 30 kilograma varan ağırlıklardaki akülerin takılması gibi işlemler sırasında ise yükleme-boşaltma cihazları çalışanlara yardımcı oluyor.

‘Automobil Produktion’ ticaret gazetesinin 5 yıldır düzenlediği yarışmada bu yıl, beş kategoride 60’ın üzerinde şirket yer aldı. AUDI AG geçen yıl da A3 montaj hattı ile ‘Üretici’ kategorisinde ödül kazanmıştı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı