Buradasınız
Home > Güncel > Audi’den Yepyeni S3 Sportback

Audi’den Yepyeni S3 Sportback

Audi’nin yenilenen S3 Sportback modelinin detaylarını açıkladı. Fabrika verilerine göre  2.0 TFSI motorun ortalama yakıt tüketimi 100 km başına sadece 6,9 litre. Önceki modelle tek ortak noktası motorunun 1.984 cc’lik silindir hacmi. Yenilenen 2.0 TFSI motor 280 hp güç ve 380 Nm’lik azami tork üretiyor.

Altı vitesli S tronic ile donatıldığında S3 Sportback yine fabrika verilerine göre sıfırdan 100 km/saat hıza sadece 5,0 saniyede çıkıyor. Altı vitesli manuel aktarma organı ise bu hıza ulaşmak için sadece saniyenin onda beşi daha fazla zamana ihtiyacı duyuyor. Azami hız elektronik olarak 250 km/saate sınırlandırılmış.

quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ve yeniden tasarlanan kavrama sistemine sahip S3 Sportback’in yüksüz ağırlığı 1445 kilogram. Bir önceki modele göre 70 kilogram daha hafif olan beş kapılı S3’ün yolcu bölümünde büyük oranda güçlendirilmiş çelik kullanılmış, ön tampon ve motor kapağı alüminyumdan yapılmış. S3 Sportback’teki 2.0 TFSI motor, bir önceki motora kıyasla 5 kilogram daha hafif.

Audi S3 Sportback

Dış tasarımı yeni Audi S3 Sportback’in dinamik özelliklerini açıkça vurguluyor. Bu çizgi üstü model 4324 milimetre uzunluğunda, 1785 milimetre genişliğinde ve 1.404 milimetre yüksekliğinde. S serisine özgü alüminyum görünüme sahip ızgarada çift yatay çizgi bulunuyor ve mat Platin grisi rengindeki logo ızgaradaki yerini alıyor. Tamponda alüminyum görünümlü çift hava girişleri, yanlarda ise dekoratif hava girişleri bulunuyor. Standart Xenon plus farlara alternatif olarak Audi, bu kompakt modelde tamamı LED farlar sunuyor.

Alüminyum görünümlü dış ayna yuvası ve özel eşik şeritleri yandan görünümü daha da vurguluyor. Platin Grisi difüzör, egzoz sisteminin oval şekilli dört çıkışını taşıyor. Arka farlarda da LED teknolojisi kullanılıyor.

Büyük ve yuvarlak biçimli havalandırma delikleri, zarif klima kumanda paneli ve 3D görünümlü dekoratif çerçeve iç görünümü vurguluyor.. İstek üzerine S3 Sportback, adaptif hız kontrolü gibi sürücü destek sistemleri ile donatılabiliyor.

Yeni S3 Sportback’te Audi drive select sistemi standart olarak sunuluyor. Bu sistem elektronik gaz pedalının, S tronic’in vites yerlerinin ve ileri sürüş için direksiyon hareketlerinin özelliklerini belirliyor.  Sürücü, sadece bir düğmeye basarak bu özelliklerin konfor, otomatik, dinamik veya yüksek verimlilik modlarında çalışmasını seçebiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı