Buradasınız
Home > Güncel > Audi RS5 Coupe Türkiye Yollarında

Audi RS5 Coupe Türkiye Yollarında

Audi RS5 Coupe

Audi’nin performans otomobillerinde klasikleşmiş zarafet ve sıra dışı güç ile performans özelliklerinin birleşimi olan RS5 Coupe showroomlardaki yerini aldı.

149 bin 97 Euro’dan başlayan fiyatla satışa sunulacak olan Audi RS5, R8’e gücünü veren V10 ile bağlantılı, yüksek devirli, bir V8 motorla donatılmış. 4,2 lt’lik FSI motor, 8250 d/dk’da 450 hp güç üretiyor ve RS5’in 0’dan 100 km/s’e 4,6 saniyelik bir sürede çıkmasını sağlıyor. RS5 Coupe, 100 kilometrede sadece 10,8 litrelik yakıt tüketimiyle öne çıkıyor. RS5’in motoru yedi ileri S tronic şanzıman ile kombine ediliyor.

Parlak, antrasit-gri renkte eşkenar dörtgen desene sahip tek çerçeveli ızgarasıyla kendini belli eden RS5 Coupe’de LED gündüz farlı Xenon plus farlar standart olarak sunuluyor. RS5 Coupe’nin şasisi, Audi A5’e göre 20 milimetre alçaltılmış. Yüksek performanslı Coupe, standart olarak, 265/35 serisi lastiklerin takıldığı 19 inç alaşım jantlarla veriliyor, 275–30 serisi lastiklerin takıldığı 20 inç jantlar ise opsiyonel olarak temin edilebiliyor.

RS5 Coupe’nin dinamik ve zarif tasarımı iç mekâna da uzanıyor. Entegre baş dayamaların yer aldığı standart spor koltuklar elektrikli olarak ayarlanabiliyor ve Silk Nappa deri ile kaplı olarak sunuluyor. Alternatifler arasında, Kova biçimli RS5 koltuklarya da havalandırmalı konfor koltuklar da yer alıyor. Siyah kadranları ve özel ölçeklendirilmiş beyaz ibrelerin bulunduğu göstergelerin yanısıra, renkli ekranlı sürücü bilgilendirme sisteminde, tur zamanlayıcısı ve yağ sıcaklığı göstergesi bulunuyor. Siyah rengin hâkim olduğu iç mekanın dekor unsurlarında karbon kullanılmış ve gösterge paneli de piyano siyahı döşeme ile kaplanmış. Bunun yanı sıra pedallar, ayak dayama yeri ve opsiyonel MMI navigasyon sistemlerinin düğmelerinde alüminyum görünümlü dekor kullanılan RS5 Coupe’deki eklemeler, RS5 logoları ile vurgulanan kapı eşiği kaplamalarını süslüyor.

RS5 Coupe’de yer alan quattro sistemi, merkezî diferansiyelin geliştirilmiş yeni bir aşamasını kullanıyor. Çok kompakt ve hafif olan sistem, torku ön ve arka akslar arasında geniş bir aralık dâhilinde dağıtabiliyor. Torkun yüzde 70’i öne ya da gerektiğinde yüzde 85’e varan oranı arkaya yönlendirilebiliyor. Fren sisteminde büyük, içten soğutmalı disklerin kullanıldığı RS5 Coupe’de diskler delikli ve pimler aracılığıyla alüminyum fren kaliperlerine tutturulmuş durumda yer alıyor. Yüksek parlaklığa sahip siyah renkli kaliperlerin önde yer alanlarında sekiz piston bulunuyor. Audi, ayrıca isteğe bağlı olarak, önde seramik diskler de sunabiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı