Buradasınız
Home > Güncel > Audi A5 ve S5 Yenilendi

Audi A5 ve S5 Yenilendi

CARMEDYA.COM – Audi’den beklenen haber geldi. Alman markanın popüler coupé modeli A5’in yeni nesil örnekleri tanıtıldı. Günümüzde yenilenen otomobillerin çoğunda olduğu gibi bu araçta da büyüyen boyutlar hafiflemeye engel olmamış.

Markanın son zamanlarda tanıttığı konseptlerinde olduğu gibi köşeli hatlarıyla dikkat çeken A5 ailesinde büyük bir ön panjur, LED farlar, bombeli bir kaput, ön çamurlukların arkasına eklenen süslemeler, LED stoplar ve uç bölümü bir spoiler şeklinde tasarlanmış bagaj kapağı bulunuyor. S5 modellerindeyse daha agresif tasarıma sahip tamponlar, büyüyen jantlar, difüzör ve dörtlü egzoz çıkışları gibi detaylar görülebiliyor.

İç mekanı da tam bir Audi klasiği olarak kaliteli görünen otomobilde dijital gösterge paneli sunulurken üç kollu direksiyon sistemi “S” logolu araçlarda alt kısmı düzleştirilmiş olarak alınıyor. Orta konsol üzerinde yer alan ekranın boyutları büyürken havalandırma sistemine büyük sayılabilecek bir ekran ayrılmış.

Daha önce Volkswagen Passat’ta karşımıza çıkan havalandırma ızgaralarının devamı gibi görünen ön yolcu konsolu A5’te de görülebilirken geniş vites konsolunda dokunmatik MMI kumanda paneli ve küçük vites topuzu dikkat çekiyor.

Eskisine göre 46 mm uzayan otomobil eşdeğer versiyonlarda 60 kg’a kadar daha hafif yapıya sahip. Ayrıca 0.25 olarak açıklanan hava sürtünme katsayısı da başarılı. Kaputu altında ilk etapta, güçleri 190 ile 286 beygir arasında değişen beş farklı benzinli ve Diesel ünite bulunacak olan A5’in motor seçeneğine göre donanımına dört tekerlekten çekiş sistemi de eklenebilecek.

S5’in kaputu altına 354 beygir güç üretebilen, 3 litre hacimli v6 motoru yerleştiren Audi, bu seçenekle birlikte aynı motor hacmine sahip ve 286 beygir güç üretebilen Diesel modelde Quattro ve 8 ileri vitesli tam otomatik şanzımanı kullanacağını açıkladı. Diğer araçlardaysa 6 ileri vitesli manuel veya 7 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik ünite alınabilecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı