Buradasınız
Home > Güncel > Astra ST Ocak’ta Türkiye’de

Astra ST Ocak’ta Türkiye’de

Opel Astra Sport Tourer

Opel’in Almanya, Rüsselsheim’daki Uluslararası Teknik Tasarım Merkezinde tasarlanıp geliştirilen ve İngiltere, Ellesmere Port’daki üretim tesisinde üretilecek olan Astra Sports Tourer modeli, 2011 yılının Ocak ayı başında Türkiye’de pazara sunulacak. Türk otomobil severlerin ilk kez İstanbul Motor Show’da gördüğü Start/Stop teknolojisine sahip ve çevre dostu teknolojilerle donatılmış otomobilin Dünya Lansmanı ise İstanbul’da gerçekleştirildi.

Astra ST’nin İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya Lansmanı’nda konuşan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Türkiye’de 1990 yılında başlayan Opel operasyonunun ilk günkü heyecan ile 20 yıldır istikrarla, müşteri memnuniyetini her zaman ön plana alarak, bir çok ilkleri Türk pazarına sunarak;   başarı ile sürdüğü ve 20 yıldır şahsen bu başarılı geçmişin canlı şahidi ve parçası olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğuna dikkat çekti. Yeni gelecek ürün atılımları ile 2014 yılına kadar 11 milyar euro’luk yatırım yapılacağının altını çizdi.

Alman otomobil üreticisi Opel’in wagon sınıfta yer alan yeni Astra Sports Tourer modeli, 46 bin 389 TL’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla 2011 yılı Ocak ayı başında Türkiye’de satışa sunulacak. Bu yıl Türkiye’de 20. yaşını kutlayan Opel bir asrı geçen tarihi ve wagon segmentinde 50 yıldan fazla tecrübesi olan bir marka olarak pazara sunacağı yeni Astra ST modeli dinamik tasarımı, yeni motor teknolojisi ve seçenekleri ile dikkat çekiyor.  1.4 litrelik 120 hp turbo ve 1.4 litre 140 hp’lik turbo benzinli motor seçeneklerinin yanı sıra 1.3 CDTi 95 hp’lik dizel motor, Opel Astra ST ile sunulacak motor seçenekleri. Yeni Astra ST’nin en güçlü motor seçeneğini ise 1.6 litre 180 hp’lik benzinli motor. Otomatik şanzıman opsiyonu 1.4 litre’lik 140 hp turbo, 1.6 litre 115 hp ile 1.6 litre 180 hp turbo motor seçeneklerinde mevcut olacak. Yeni Astra ST Sports ve Cosmo olarak iki model seçeneğiyle satışa sunulacak.

Yeni Opel tasarım diline sahip Astra Sports Tourer 1,550 litreye kadar yük kapasitesi bulunan geniş yükleme alanına sahip. FlexFold özelliği Arka Koltukların tek bir düğmeye basılarak kolayca katlanabilmesine olanak tanıyor.

Astra Sports Tourer’ın atletik görünümü aynı derecede atletik sürüş özellikleriyle  destekleniyor. Astra Sports Tourer hatchback benzeriyle aynı yenilikçi arka süspansiyon ve mekatronik FlexRide şasini paylaşıyor. Sürüşe duyarlı ön farlar ve medikal olarak onaylanmış ergonomik ön koltuklarıyla konfor ve güvenliği öne çıkartıyor.

Dokuz farklı motor seçeneğinden oluşan geniş motor seçenekleri 70 kW/95 hp’den 132 kW/180 hp arasında. Yakıttan tasarruf ettiren Start/Stop teknolojisi gelecek yıl başında ilk olarak 1.3 litre CDTI motorda (70 kW/95 b) sunulacak.

Opel 1950’lerin başlarında Avrupa’da vagon gövde tasarımı üreten ilk otomobil yapımcıları arasındaydı.  Yeni Astra Sports Tourer tasarımda ve station wagon üretmede markanın 50 yıldan fazla süredir elde ettiği birikimin bir yansıması.

Astra Sports Tourer şimdiye kadar yaklaşık 200 bin adet sipariş edilen hatchback modelin göze çarpan satış başarısından kaynaklanan momentum üzerine inşa edilecek. Son yıllarda, Avrupa’da satılan tüm Astra modellerinin yaklaşık yüzde 25’i wagondu.

Tasarımıyla öne çıkan otomobilde B sütunundan arkaya kadar tüm kaporta yeni. Astra Sports Tourer’ın atletik karakteri D sütununa doğru gittikçe incelen tek pencere grafiği ve genişlikte doruğa ulaşan, güçlü üst yapısı, kaliteli, kaslı hissi uyandıran artistik park lambası ile tanımlanabilir.

Pürüzsüz görünüm bagaj kapısının üstüne entegre edilen geniş bir tavan rüzgârlığıyla düzgün bir şekilde birleşen uzun, ince tavan çubuğu tarafından vurgulanıyor. Eğik açısı arkaya yatık ön stili ile mükemmel bir dengede bulunan dinamik bir profil yaratmasına yardımcı oluyor. Astra’nın üzerindeki arka tekerlerin ilerisine yan gövde üzerine işlenen bıçak motifi şeklindeki simge hareket duygusuna katkıda bulunuyor.

Astra Sports Tourer wagon segmentin dışındaki uzaktan kumandalı koltuk katlama fonksiyonu sunan ilk kompakt wagon. FlexFold Arka Koltuklar tarafından sağlanan bu ergonomik uyum sadece bir düğmeye basarak 500’den 1550 litreye çıkarılacak olan taşıma kapasitesi sağlıyor. Otomatik olarak 60/40 katlanabilen arka koltukları serbest bırakır ve aşağı indiriyor. Artık her koltuğu alçaltmak için aracın etrafında dolaşmak gerekmiyor. Opel mühendisleri sistemi aynı zamanda emniyet kemerlerini önce koltuk arkalarından çıkarmak zorunda kalmadan çalışacak şekilde tasarlamışlar. Koltuk sırtları aşağı indiğinde, bagaj bölmesi şaşırtıcı şekilde şimdiki Astra Station Wagondakinden bile fazla olarak 1.85 mm – 28mm’ye çıkıyor.

Astra Sports Tourer iki dokunuşlu bagaj bölmesi kapağı sunarak en gözde kompakt araçlar arasına katılıyor. Kolay Erişim Kapağı ile küçük nesneleri koymak veya çıkarmak için basit bir dokunuş yeterli. Daha büyük yükler için, kapak kaset içinde hızlı bir el hareketiyle tamamen açılıyor ve hafif bir şekilde duruyor.  Gerek duyulmadığında, tüm düzenek kolayca çıkarılabiliyor ve bagaj alanının altındaki yük bölmesinde saklanabiliyor.

Astra Sports Tourer römork çekebileceği için, Opel’in elektronik Römork Denge Yardımı (TSA) sistemi, Opel tarafından onaylı çekme tertibatı araca monte edildiğinde aktif oluyor. Bu gelişmiş güvenlik özelliği bir römork veya karavan çekerken meydana gelebilecek denge bozukluklarını minimize ediyor.

Vites koluna doğru akan düşük açıyla monte edilmiş konsolun kullanımı son derece kolay.  Krom halkalı göstergeler, kontrol paneli ve orta konsol çerçevesi gibi dekor detayları yumuşak dokunuşlu materyaller ve yüksek kaliteli bir sunum verebilmek için yumuşak ince bir ortam aydınlatması kullanılarak birleştirilmiş.

Ön koltuklar sanayinin en iyi uzunluk ayarı seçeneğini sunuyor ve Alman Aktion Gesunder Rücken organization (AGR) uzmanları tarafından onaylanan segmentteki tek ergonomik ön koltuğa sahip.

Sürüş konforu ve güvenlik Opel’in en son, üçüncü nesil Sürüşe Duytarlı Ön Farlar (AFL+) tarafından arttırılmış. Buna ek olarak, Opel Eye, sürücünün dikkatini trafik işaretlerine çeken ve aracın istemeden şeritten ayrılması halinde uyarı veren kamera tabanlı bir sisteme sahip. Bu iki ileri teknoloji Opel’in kompakt segmentindeki ilklerinden.

Astra Sports Tourer, Astra Hatchbak’in şasi ayarı ve tüm iyi sürüş dinamiklerini miras olarak almış. Şasi tutumu geliştirilmiş FlexRide uyumlu süspansiyon sistemi tarafından daha da arttırılabiliyor. FlexRide yol koşullarındaki ve sürüş stilindeki değişimlere sürekli adapte oluyor. Tam uyumlu Standart modda, mümkün olan tün ayarlamaları sunuyor. Sürücü tarafından seçilen Sportif ve Tour modunda, sistem en sportif veya en rahat ayar aralığını uyguluyor. Sportif mod gaz pedalını ve direksiyonu biraz daha sertleştiriyor .

Benzinli motor yelpazesi 70 kW/95 beygir ile 132 kW/180 arasında güç sağlayan Astra Sports Tourer güç aktarım mekanizması dört dizel, beş benzinli ve bir LPG seçeneğinden oluşacak.

Dizel yelpazesinde 1,3, 1,7 ve 2,0 litrelik motorlar yer alacak ve bu motorların tümünde çoklu yakıt enjeksiyonu, yüksek basınçlı yakıt sistemi, çeşitli şekilli turbo şarj (VGT) ve bakım gerektirmeyen partikül filtresi bulunuyor.  Tüm motor seçenekleri Euro 5 standardına uygun.

Son zamanlarda Opel Agila ve Corsa’da eklenen Start/Stop teknolojisi gelecek yılın başlarında Astra 1.3 CDTI (70 kW/95 hp)’de de sunulacak.

1,7 litre CDTI, 81 kW/110 beygir ve 260 Nm tork veya 92 kW/125 beygir ve 280 Nm tork sağlayan iki seçenekle sunulacak. Her iki durumda ortalama çevrimde yakıt tüketimi 4,5 l/100 km ve CO2 emisyonu da 119 g/km.

2,0 litre CDTI motor şimdi 6 – vitesli düz veya otomatik şanzıman ile sunuluyor. 118 kW/160 hp ve sadece 1.750 rpm’den 30 Nm tork ile on saniyeden az bir sürede sıfırdan 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Manuel viteste ortalama çevrimde yakıt tüketimi 5,1 l/100 km ve CO2 emisyonu da 134 g/km.

Benzinli motor yelpazesi 74 kW/100 beygir ile 132 kW/180 hp arasında güç sağlayan doğal havalandırmalı ve turbo şarjlı 1,4 ve 1,6 litre motorlardan oluşacak. 1,6 litre turbo dışındaki tüm motorlarda hem emme hem de egzoz taraflarında sürekli değişken supap zamanlaması kullanılacak.

Tamamıyla yeni 1.4 litre turbo benzinli motor yeni nesil Astra modelinde sunulmuştu. 103 kW/140 beygir seçeneği önceki 1.8 litre benzer güçteki doğal havalandırmalı ünite ile değiştirilmiş. Opel’in az yakıt tüketme stratejisi ile paralel olarak, yakıt tüketiminde yaklaşık yüzde 15 kazanç ve sadece 6.1 l/100km toplam yakıt tüketimi sunmakta. Ortalama yakıt tüketimi 6,1 l/100 km olan yeni 88 kW/120hp seçeneğide mevcut olacak.

Başlangıç seviyesi 1,4 litre doğal havalandırmalı ünite 74 kW/100 beygir güç üretmekte ve 139 g/km CO2 ile 5,9 l/100 km ortalama yakıt tasarrufu sunmakta. 132 kW/180 beygir güç ve 230 Nm tork ile 1.6 litre turbo şarjlı ünite benzinli motor serisinin en güçlüsü.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı