Buradasınız
Home > Güncel > Asfalt Eriten Alman: Mercedes SLS AMG GT3

Asfalt Eriten Alman: Mercedes SLS AMG GT3

Mercedes SLS AMG GT3

CARMEDYA – Asfalt Eriten Alman: Mercedes SLS AMG GT3. Mercedes-Benz ve AMG işbirliğiyle yapılan çalışmaların son ve en çarpıcı ürünü geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Firmanın yıllardır hem AMG hem de GT3 genlerine sahip bir yarış otomobili üretme planları sonucunda doğan SLS AMG GT3, SLS AMG modeliyle aynı tarihte basının karşısına çıktı.

Asfalt Eriten Alman: Mercedes SLS AMG GT3

Alman üreticinin uzuzn süredir beklenen bu özel yarış otomobili etkileyici tasarımı ve motorsporları teknolojisiyle öne çıkıyor. Martı kanat diye adlandırılan yukarı doğru açılan iki kapıya sahip otomobil Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından belirlenen GT3 özelliklerine tamamen sadık kalınarak geliştirildi.

SLS AMG GT3, AMG için de önemli bir yere sahip. Zira AMG bu modelle birlikte müşterilere yönelik spor otomobillerin geliştirme, üretim ve pazarlama süreçlerini de üstleniyor. SLS AMG modelinin ilk siparişlerini sonbaharda teslim etmeyi planlayan firma yetkilileri, GT3 versiyonunu ise gelecek yıl yarış sezonunun başlamasıyla birlikte tamamlamayı hedefliyor.

Yeni SLS AMG GT3, düz ve geniş bir yarış otomobili görünümüne sahip. Otomobil sadece farklı yüzüyle değil önde ve yanlarda bulunan geniş hava girişleri, arka frenlerin hava alarak soğumasını sağlayan yan etekler arka difüzör ve ayarlanabilir arka kanadıyla da klasik SLS modelinden ayrılıyor.

F1 araçlarını anımsatıyor

Bütün bu özellikler düşük sürtünme katsayısı ve maksimum performansı garanti ediyor. Aracın C sütununda yer alan yakıt doldurma kapakları ise F1 araçlarını anımsatıyor.

FIA tarafından izin verilen maksimum gücü sunan araçta öne yerleştirilen 6.3 litrelik V8 motor kullanılıyor. Gelecek yıl yarışlarda boy göstermeye hazırlanan SLS AMG GT3’ün yarışlar için gerekli olan ağırlığa sahip olması için yapılan çalışmalar da bu yılın sonuna kadar tamamlanmış olacak.

Aracın güç iletimi de yine yarış kurallarına uygun şekilde geliştirildi. Direksiyondan kumanda edilebilen sıralı altı kademeli yarış tipi şanzıman sistemi ve entegre çoklu disk kilitleme sistemine sahip diferansiyel de yine FIA kuralları çerçevesinde kullanıldı.

Otomobil hem ön hem de arkada çift salıncaklı alüminyum süspansiyon sistemine sahip.

Farklı karakterdeki pistler için yüksekliği ve sertliği kolaylıkla ayarlanabilen süspansiyon sistemi de yine motorsporlarından elde edilen tecrübeyle geliştirilmiş. Otomobilin hıza duyarlı elektrik destekli direksiyonu ise F1 genleri taşıyor.

Merkezi olarak kilitlenebilen alaşım jantlar ve ABS destekli kompozit fren sistemi de bu özel yarış otomobilinin özellikleri arasında yer alıyor.

SLS AMG GT3’ün içerisinde ise fonksiyonel bir yarış otomobili atmosferi hakim. Yarış sırasında aracın içerisinde güvenliği sağlayan çelik kafes (Rollcage) bu tip yarış otomobillerinin olmazsa olmazı…

Otomobilin dikkat çekici diğer özellikleri arasında ise altı noktadan gergili emniyet kemerleri, yarış tipi koltukları ve baş ve boyun yaralanmalarını önleyen HANS sistemi sayılabilir.

Yine en önemli özelliklerden birisi olan gösterge panelindeki merkezi bilgi ekranından da ayrıca söz etmek gerekir.

Hız, motor devri, sıcaklık, tur zamanı ve seçilen vites ile ilgili tüm bilgileri gösteren bu kolay takip edilir bilgi ekranı sayesinde sürücü yarışta bulunduğu konum ve aracın durumuyla ilgili her türlü bilgiye anında sahip oluyor ve yarışa odaklanabiliyor.

Orta konsolda ise geri vitesten, motoru çalıştırmaya, yangın önleme sistemini devreye sokmaya kadar yarayan birçok kumanda yer alıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı