Buradasınız
Home > Güncel > Artık Dizeli Var: Infiniti FX30d

Artık Dizeli Var: Infiniti FX30d

Infiniti FX30d

Japonya’nın lüks otomobil üreticisi Infiniti, markanın ilk dizel otomobili FX30d’yi tanıttı. Infiniti, büyük hacimli crossover sınıfının önde gelen modelleri arasında yer alan FX’in dizel versiyonu sayesinde, bu sınıftaki iddiasını arttırmayı hedefliyor.

Infiniti’nin FX ailesindeki tek yeniliği dizel motorla sınırlı kalmıyor. Dizel FX beraberinde Çarpışma Uyarı ve Şerit İhlali Önleme sistemlerini de getiriyor.

FX30d gücünü motor kaputunun altındaki 3.0 litrelik turbo dizel üniteden alıyor. Otomobilin motoru 235 HP güç üretirken, 1750 devirden itibaren 550 Nm tork sağlıyor. Aracın V6 motoru aynı zamanda düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleriyle de önemli avantajlar sunuyor. 100 kilometrede ortalama 9.0 litre yakıt tüketen FX30d, 238 g/km emsiyon değerine imza atıyor. Aracın sürekli dört tekerden çekiş sistemine sahip olduğu da dikkate alınacak olursa, bu değerlerin önemi daha kolay anlaşılabilir.

Standart olarak 7 kademeli otomatik şanzıman sistemiyle satışa sunulacak otomobil sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 8.3 saniyede çıkabiliyor.

Infiniti FX30d lüks arayanlar için GT, sportif kullanım sevenler içinse S donanım paketleriyle satışa sunulacak.  Tüm donanım paketlerinde standart olarak ısıtmalı ve soğutmalı ön koltuklar, bi-Xenon farlar, arka görüş kamerası, park sensörleri, elektrik takviyeli direksiyo simidi, cam sunroof, akıllı anahtar sistemi, sabit hız sistemi, 6’lı CD çalar, MP3 çalar ve USB uyumlu 7 hoparlöre sahip Bose Premium Ses Sistemi, 3D grafiklere sahip 30 GB kapasiteli navigasyon sistemi ve bluetooth bulunuyor. Aracın S donanım paketli sportif versiyonunda ise tüm bunlara ek olarak, 21 inç lastikler, spor süspansiyon ve spor koltuklar gibi sportif sürüşü destekleyen unsurlar bulunuyor.

Güvenliğe büyük önem veren Infiniti’nin Euro-NCAP çarpışma testlerinden en yüksek puan olan 5 yıldızı alan FX model gamı, FX30d’de kullanılan sabit hız sistemi devredeyken öndeki arabayla mesafeyi koruyan akıllı sürüş kontrolü (ICC), akıllı fren destek sistemi (IBA), şerit ihlali uyarı sistemi ve çarpışma uyarı sistemleriyle güvenlik konusundaki çabaları bir adım ileri taşıyor. Otomobilde kullanılan şerit ihlali uyarı sistemi, diğer modellerdeki gibi sadece direksiyondaki titreşimle yeterli kalmıyor. Eğimi ölçerek fren gücünü hangi tarafa vereceğini otomatik olarak seçiyor ve aracı şeridine güven içinde döndürüyor. 70 km/s hız geçildiğinde devreye giren sistem, sürücü tarafında istenirse devre dışı bırakılabiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı