Buradasınız
Home > Güncel > Artık Daha Cimri: Subaru Outback 2.0 Dizel

Artık Daha Cimri: Subaru Outback 2.0 Dizel

Crossover segmentinin öncüsü olarak ilk kez 1995 yılında piyasaya sunulan Outback, üstün yol tutuşu ve sürüş konforu özelliklerini SUV araçların işlevselliği ile birleştirerek büyük beğeni kazanmıştı. 2010 yılında Türkiye pazarında satışa sunulan 4’üncü nesil Outback geleneksel “Crossover” trendi ile tüm Subaru modellerinde yer alan konfor, güvenlik anlayışı ve çevre dostu karakterini yansıtacak şekilde geliştirildi.

Subaru Outback, özgün dizaynı ve son derece lüks kabin özellikleri ile ayrıcalıklı bir duruş sergilerken, tutumlu ve güçlü yeni dizel versiyonu ile göz dolduruyor. Dünyada ilk kez ve sadece Subaru tarafından üretilen Boxer Dizel motora kavuşan Outback yakıt tüketiminde şaşırtıcı değerlere imza atıyor. Karşılıklı yatay yerleştirilmiş silindirler ve düşük ağırlık merkezi ile otomobile, sarsıntısız, sessiz ve akıcı bir güç aktarımı sağlayan Subaru Boxer Dizel Motor, Outback’te gücünü gösteriyor.

2.5 litrelik benzinli motor seçeneği ile aynı fiyata satışa sunulan dizel Outback’in satış fiyatı 117 bin 087 TL.

Subaru Outback Dizel

MOTOR

Türkiye pazarına hali hazırda 2.5 litrelik benzinli motor seçeneği de bulunan Outback, Subaru vazgeçilmezi olan simetrik dört tekerlekten çekişli AWD teknolojisi ile birlikte uyum içerisinde çalışan 2.0 litrelik turbo dizel Boxer motor’a sahip. 3600 devir/dak.’da 150 PS güç üreten Outback, Karşılıklı – Yatay yerleştirilmiş 4 silindirli 2.0 litre turbo dizel motoru sayesinde, düşük devirlerden itibaren tork üretme özelliği ile kolay kullanım ve zarif bir hızlanma hissi veriyor (350 Nm / 1800-2400 dd). Ayrıca özel katalitik konvertörü ile egzoz emisyonu azaltılan model, gücünü 6 ileri düz vites ile yola aktarıyor. Subaru Outback’te yüksek sürüş performansı ve güvenlik seviyesini yükselten Araç Dinamikleri Kontrolü (VDC) de standart olarak bulunuyor.

1800 dd’dan itibaren maksimum gücüne kavuşan ve 350 Nm’lik tork değerine kavuşan dizel motor, Outback’in düşük devirlerde dahi akıcı kullanım sunmasını sağlıyor. 167 g/kg’lık düşük karbondioksit salınım değeri dizel motorlu Outback’in çevreye duyarlılığının bir göstergesi oluyor. 6 ileri düz vites ile uyumlu olarak çalışan Boxer Dizel Motor tüm arazi şartlarında kolayca ilerleyen Outback’e 6,4 litrelik (fabrika verileri) ortalama yakıt tüketimi değeri sunuyor.

Subaru Outback Dizel

KABİN

Araç, dış tasarımının dinamik görünümüne ayak uyduran, kaliteli, zengin ve güçlü bir kabine sahip.

 • İç tasarım

Aracın içi, aktif ve kaliteyi hissettiren bir karakter temel alınarak geliştirildi. Sadece geniş hacme odaklanmak yerine, Outback’in karakterini ortaya çıkarabilecek yüksek kaliteye ve işlevselliğe sahip bir kabin tasarımı hedeflendi. Sadece sürücünün değil yolcuların da tüm yolculuk boyunca rahat edebilmeleri için gerekli olan kolay kullanımlı işlevsel özelliklerin konforlu araç kabini içine başarılı şekilde yerleştirilmesi için her detaya dikkat edildi.

 • Lüks kabine vurgu yapan renkler

Kabinde fildişi ve koyu siyah olarak iki farklı renk seçeneği sunuluyor. Orta konsolun yüzeyi, metalik dokunun vurgulanması amacıyla ince işlenmiş. Her modelin farklı bir karakter yapısına sahip olması amacıyla iki dekoratif panel tipi sunuluyor: metalik bir dokunuşla zarif bir görünüm yaratan “gümüş ton” ve “ince işlenmiş ahşap parçaların inci gibi parıldayan yüzeyleriyle yaratılan “ahşap ton”.

 • Zenginlik ve işlevselliğin buluştuğu gösterge paneli yerleşimi

Gösterge paneli adeta bir heykeltıraşın elinden çıkmışçasına özenle oyularak yaratılmış hissi veren keskin hatlara sahip. İşlev düğmeleri ise sürücünün ulaşmak için çok fazla çaba sarf etmeyeceği ve görüş alanının kısıtlanmayacağı şekilde yerleştirildi. Ayrıca, çok işlevli ekran, tüm koltuklardan görülebilmesi için gösterge panelinin en üst kısmına yerleştirildi.

 • Gösterge tablosu

Buğulanmayı önleyici segmanı bulunan 4 adet alüminyum gösterge, ortadaki LCD ekranla birlikte kombine edildi. Kadranlar ve ekran, gün içinde bile kolayca izlenebilmesi amacıyla aydınlatıldı. Göstergelerin aldıkları renkler; kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde açık mavi, kontak anahtarı KAPALI konuma getirildiğinde beyaz oluyor. Ayrıca, kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde tüm ibrelerin azami noktalar kadar çıkıp yeniden sıfır konumuna döndüğü, sürüş heyecanını artırmaya yönelik bir işlev testi de mevcut.

 • Çoklu Bilgi Ekranı

Ortam sıcaklığını ve yakıt tüketim bilgilerini gösteren ve bir dijital saati bulunan çok işlevli ekran orta konsolun tam ortasında ve tüm koltuklardan görünebilecek şekilde yerleştirildi. Anlık yakıt tüketimini, ortalama yakıt tüketimini ve kalan yakıtla kat edilebilecek mesafeyi gösteren  ekranlar seçilebiliyor. Görünürlük ve güvenlik amacıyla, yolcu emniyet kemeri uyarı lambası da mevcut.

 • Koltuk İşlevleri

Sürüş esnasında tüm yolcuların koltuk işlevlerinden faydalanabileceği şekilde tasarlanan koltuklarda konfor ön planda tutuldu. Sportif bir görünüm amacıyla, dikişlerde en ince detaylara bile dikkat edildi.

Ön koltuk sırtlığının arka tarafındaki derin boşluk, arka koltukta seyahat edenler için geniş bir diz mesafesi sunuyor. 10 yöne hareket edebilen, bel destekli elektrikli koltuklar sürücünün rahat ve konforlu hareket edebilmesine olanak tanıyor. Hafızalı elektrikli sürücü koltuğu özelliği standart olarak sunuluyor. İki koltuk konumunun yüksekliği (kalkma dahil), kaydırma

mesafesi ve yatış açısı hafızaya kaydedilebiliyor. Arka koltuklarda, uzun yolculuklardaki konforu artırmak için sırtlık açısı ayarı standart olarak sunuluyor. Koltuk sırtlığı, 60/40 oranında parçalı katlanabilir özelliğe sahip ve bagaj bölmesindeki bir düğme aracılığıyla tek dokunuşla kumanda edilebilecek bir uzaktan kumanda mekanizmasına sahip.

 • Saklama alanı

Geniş bir konsol gözünden ve bölmeden oluşan çift yapılı orta konsolda, 12 V gücünde soket ve AUX giriş yuvası mevcut. Orta konsolun ön tarafında, kolay kullanım amaçlı, yan yana yerleştirilmiş iki adet bardak tutucusu bulunuyor. Tüm kapı gözlerinde 500 ml şişeler saklanabilir, ön kapı ceplerine ise 5 cm kalınlığında ıslak mendil kutusu konulabiliyor. Tavan konsolu; güneş gözlüklerinin ve küçük eşyaların saklanabileceği şekilde tasarlandı. Arka koltuktaki kolçakta entegre bardak tutucuları mevcut.

 • Diğer donanımlar

Sürücü tarafındaki elektrikli cam, otomatik açma/kapama özelliğine sahip. Sıkışmayı önleyen, ters yöne otomatik hareket özelliği, camın kapatılması sırasında oluşabilecek kazaların önüne geçiyor. Sunroof standart olarak sunuluyor. Sıkışmayı önleyen, ters yöne otomatik hareket özelliği, tavanın kapatılması sırasında oluşabilecek kazaların önüne geçiyor. Otomatik yanan farlar ortam aydınlığına göre otomatik olarak yanan veya sönen far sistemiyle çalışıyor. Otomatik yağmur sensörlü cam silecekleri ön camdaki en ufak bir yağmur damlasını dahi tespit ederek silecekleri otomatik olarak çalıştırıyor. Koltuk ısıtma ise tüm modellerde standart olarak sunuluyor.

ARACIN DIŞI

Subaru Outback, özgün tasarımı ve son derece lüks kabin özellikleri ile ayrıcalıklı bir duruş sergilerken, kaslı gövde yapısı, geniş ön ızgara ve far grubunun araca iddialı ve sportif bir görünüm kazandırıyor.

 • Geniş hacme ve yüksek işlevselliğe sahip dış tasarım

Tasarımda sportifliğe, AWD teknolojisinin stabilite özelliklerine, SUV gücüne, geniş hacme ve yüksek işlevselliğine odaklanıldı.

 • Geniş ve uzun farlar

Boylamasına yerleştirilen üç boyutlu iç düzeneğe sahip uzun far ünitesi aracın varlığını ortaya koyuyor.  Bu görünümü elde edebilmek için, motor bölmesindeki yerleşim düzeni de dikkate alındı.

 • Subaru’nun kimliğini ve Outback’in gücünü bir araya getiren ön tasarım

Subaru’nun tüm modellerinde bulunan kanat motifli ızgara tasarımı, Subaru’nun kimliğini yansıtan bir simge. Ön ızgarada, Subaru’nun kimliğini ortaya koyan kanat motifli tasarım ile SUV’un gücünü yansıtan yatay tasarım bir araya getirilerek Outback’in benzersiz duruşu ortaya çıkarıldı. Ayrıca, tamponda yoğun bir güç ve işlevsellik görüntüsü veren yuvarlak sis farlarının kullanılmasıyla güçlü bir denge hissi sağlanıyor.

 • “Seçkinlik” vurgusu yapan krom parçalar

Outback’in sahip olduğu asaletin vurgulanması için, aracın pek çok yerinde yüksek kaliteye sahip krom parçalar kullanıldı. Özellikle de yan cam kenarlarının çevresindeki krom kaplama paneller, bir taraftan kabinin varlığını belirgin hale getirirken diğer taraftan da camlara özel bir görünüm katıyor.

 • Gövde Renkleri

Outback’te İnci Beyazı, Gün Işığı Beji, Çelik Gümüş Metalik, Cam Yeşili Metalik, Galaksi Mavisi, Kırmızı, Grafit Gri Metalik ve Siyah olarak 8 farklı renk seçeneği bulunuyor.

KONFOR

Araç, sürüş konforu ve geniş iç hacim ön planda tutularak tasarlandı.

 • Klima

Tüm modellerde, çift bölgeli tam otomatik klimalar kullanıldı. Kondansatörde, kompresörün ve soğutucunun daha verimli kullanılması ve soğutma performansının artırılması amacıyla alt soğutmalı tip tercih edildi. Arka ısıtıcı kanallar ise tüm modellerde standart olara bulunuyor.

 • Müzik sistemi

Özel ses sistemi (6-CD ve AM/FM radyo) kullanılan araçta radyo alım gücü önemli oranda arttırıldı. Arka camda iki adet yüksek performanslı cama monte anten kullanıldı. Sıradan tekli ayarlayıcıların yerine (iki farklı anten arasında en iyi alıma sahip olanın tercih edilmesi), çift ayarlayıcıyla faz çeşitliliği metodunu kullanan ve iki antenden gelen sinyalleri birleştirerek alım gücünü ve ses kalitesini artıran özel bir sistem benimsendi. SRS CS Auto*1 sistemi ve gösterge tablosunun yanlarına yerleştirilen tweeter’lara sahip 6 adet hoparlör sayesinde son derece gerçekçi ses kalitesi alınıyor. Müzik sistemi, CD – R/RW’ye ek olarak MP3 çalar özelliği ile destekleniyor. Sürüş esnasında kullanılabilirliğin geliştirilmesi adına müzik sistemini kumanda eden düğmeler direksiyon simidi üzerine yerleştirildi.

*1SRS Circle Surround Automotive; SRS Labs, Inc. şirketinin tescilli Ticari markasıdır.

AKTARMA SİSTEMİ

Outback’de, Simetrik Dört Tekerlekten Çekiş ve VDC güvenli sürüş desteği gibi temel sürüş teknolojileri korunuyor.

 • Simetrik Dört Tekerlekten Çekiş (AWD)

Simetrik Dört Tekerlekten Çekiş sistemi Subaru’nun mükemmel bir sürüş keyfi ve olağanüstü yol tutuş özellikleri sunan sürekli dört tekerlekten çekiş sistemidir. Yatay-Karşılıklı konumlandırılmış düşük ağırlık merkezli ve mükemmel sağ-sol ağırlık dengesine sahip, boylamasına yerleştirilmiş AWD aktarım organlı Outback, ağırlığına rağmen hem düz yolda hem de virajlarda doğrusal direksiyon tepkisi sunuyor. Outback, bozuk zeminlerde mükemmel sürüş yeteneği ve kötü hava koşullarında stabil araç duruşu gibi crossover özelliklerinden de faydalanıyor. Outback, tüm yönlerden gelen darbelere güvenliği artıran kızak tipi motor askı sistemiyle ve mükemmel gövde yapısıyla benzersiz güvenlik performansı sunuyor.

 • VDC, güvenli sürüş desteği

Kayma önleyici sisteme sahip, yüksek sürüş performansı ve güvenlik özellikleri sunan Araç Dinamikleri Kontrolü (VDC) sistemi, tüm modellerde standart olarak sunuluyor. Sensörlerden gelen bilgiler doğrultusunda araç hareketlerinin yakından izlenmesi ve ABS (Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi), TCS (Motor Kontrolü ve Fren LSD kontrolü) ve VDC (Motor Kontrolü Kayma Önleyici Fren Kontrolü) sistemlerinin kolayca kontrol edilmesi sayesinde benzersiz bir sürüş performansı elde ediliyor.

Subaru Outback Dizel

ŞASİ

Subaru’nun “Konforlu ve Güvenli Sürüş Anlayışı” çerçevesinde ve “Subaru Dinamik Şasi Kontrolü Konsepti” temel alınarak geliştirilen Outback’in şasisi tasarlanırken, gündelik kullanımlardan uzun seyahatlere kadar sürücünün tüm sürüşlerden keyif alacağı, kullanımı kolay, sürüş ve güvenlik özellikleri en üst seviyede ve çevreyle dost özelliklere sahip bir otomobil hedeflendi.

 • Tüm performansı geliştirecek yeni bir tasarım, “Kızak tipi askı sistemi”

Titreşimleri ve sesi azaltarak sürüş konforunu geliştiren motor askı yapısı, Subaru 1000 modelinden itibaren (Subaru’nun 1966 yılında piyasaya sürdüğü ilk kompakt otomobili) ilk kez tamamen yenilendi. Konfor, sürüş performansı ve çarpışma dayanıklılığı gibi önemli özelliklerin baştan aşağı geliştirilmesi amacıyla, motor ve şanzıman, motorun doğrudan gövdeye monte edildiği klasik yapının yerine şanzıman muhafazasının yanındaki kızak tipi bir iskeletle monte edildi.

 • Azaltılmış titreşim ve ses, gelişmiş sürüş konforu

Askılı bağlantının destek kısmı, motor titreşimlerini en aza indirecek şekilde yerleştirildi.  Bunun sonucunda da rölanti ve hızlanma sırasında ortaya çıkabilen sesler azaltıldı. Örneğin, sıvı dolu bir ana takoz lastiği kullanıldı ve motor dört farklı noktadan desteklendi. Ana bağlantının, motorun tork dönme ekseninin yanında konumlandırılması sonucu titreşimler sınırlandırıldı. Motorun yanı sıra ön süspansiyon ve elektrik destekli direksiyon sistemi de kızak tipi iskelet üzerine kuruldu. Bu nedenle, yol yüzeyinden gelen sarsıntılar doğrudan gövdeye aktarılmadan sürüş konforu geliştirilerek ve ses azaltıldı.

 • Yüksek çarpışma güvenliği

Önden çarpışmalarda, kızak tipi iskelet bükülür ve motor en uygun şekilde arkaya doğru atılıyor. Bu sayede, ana şasinin darbe emme kabiliyeti gelişerek çok daha yüksek bir çarpışma güvenliği ortaya çıkıyor.

 • Gelişmiş sürüş özellikleri

Ön süspansiyonun sağlam bir şekilde monte edilmesi sayesinde direksiyondaki en küçük hamlelere bile hızlı tepki alınıyor.

 • Ön süspansiyon

Araçta kule tipi süspansiyonlar kullanıldı. Alt kolun kızak tipi iskelete monte edilmesiyle sağlamlık artırıldı. Direksiyon tepkisi güçlendirildi, titreşimlerin azaltılmasıyla ses azaltıldı. Ayrıca, stabilizatör çapının genişletilmesiyle takla direnç sertliği ana yay oranının değiştirilmesine gerek kalmadan artırıldı. Yumuşak sürüş konforu korunurken virajlardaki yol tutuş yetenekleri daha da geliştirildi. Dişlerin genişletilmesi, tekerlek hareket mesafesinin artırılması ve geometrinin geliştirilmesi sayesinde yolu kavrama özellikleri artırıldı. Yol yüzeyinden gelen sarsıntılar azaltılarak sürüş konforu geliştirildi.

 • Arka süspansiyon

Çift salıncaklı, kısa bir süspansiyon tercih edildi. Süspansiyon bağlantılarının ve arka diferansiyelin alt şasiye burçlar yardımıyla monte edildiği özel titreşim geçirmez yapı ve alt şasiyle ana gövde arasında bağlantı sağlayan büyük burçlar kullanıldı. Yol yüzeyinden gelen titreşimlerin ve sesin en aza indirilmesiyle sürüş konforu ve sessiz çalışma özellikleri artırıldı.

 • Ön amortisör

Sürüş kalitesini ve konforunu artırmak amacıyla düşük sürtünmeli amortisörler kullanıldı. Daha da geliştirilmiş bu yapı, sertlik ve gerginlik hissi vermeden kıvrak bir sürüş yapılabilmesine ve mükemmel sürüş performansına katkıda bulunuyor.

 • Kendinden seviye ayarlı arka amortisör

Arka süspansiyona monte edilen kendinden seviye ayarlı arka amortisör sayesinde elde edilen ardıl genleşme performansı, yükleme kapasitesinin yani işlevselliğin artırılması sağlanıyor.

 • Frenler

Dört tekerlekte de kullanılan, EBD (Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı) özellikli ABS’ye sahip disk frenler tüm modellerde bulunuyor ve bu sistem de güven hissinin artmasını sağlıyor. Motor bağlantı çubuğu tipli fren servosu yeni Outback’de mevcut. Servo kovanı deformasyonu tamamen önlenerek yüksek bir sağlamlık hissi ortaya çıkarıldı. Ayrıca, subap yapısının yenilenmesiyle tepki verme yeteneği ciddi miktarda artırıldı. Fren pedalına basıldığında doğrusal ve güven veren bir fren hissi alınmış oluyor. Tüm modellerde VDC teknolojisinin benimsenmesiyle, fren yardımı da standart olarak sunulmaya başlandı. Acil durum frenlemesi, pedala basma hızına göre tespit edilir. Frene basma kuvveti yeterli olmasa bile sistem otomatik olarak bu kuvveti artırarak etkin bir şekilde yavaşlanmasını sağlıyor.

 • Elektronik park freni

İşlevsel özellikleri zengin tutmak amacıyla elektronik park freni kullanılıyor. Direksiyon simidinin altında, gösterge paneline monte edilmiş park freni sayesinde el freninden vazgeçilerek orta konsolda bir saklama bölmesi konulandı. Her iki yanda bulunan bardak tutucuları ile kabin pratikliği artırıldı. Sürücü gaz pedalına bastığı anda park freni otomatik olarak devreden çıkıyor.

 • Yokuşta park freni

Elektronik park freninin standart donanımına ek olarak yokuşta kalkış yardımı teknolojisi de kullanıldı. Elektronik park freninin hemen yanında bulunan yokuşta kalkış yardımı düğmesine basıldığında, araç yüzde 5 ve daha üstü eğime sahip bir zeminde duruyorsa sistem otomatik olarak fren uyguluyor ve araç çalıştırıldığında otomatik olarak devreden çıkıyor. Bu sistem hem yokuş yukarı hem yokuş aşağı yollarda kullanılabiliyor. Tüm kapılar kapalıysa ve emniyet kemeri takılıysa, sistem bir arızaya neden olmamak için çalışmıyor.

 • Elektrikli hidrolik direksiyon

Outback’de yakıttan tasarruf etmek ve direksiyon hissini artırmak için kremayer destekli elektrikli hidrolik direksiyon tercih ediliyor. Direksiyon destek motoru olarak, yumuşak direksiyon hissine ve yeterli destek gücüne sahip yüksek çıkışlı kömürsüz motor kullanılıyor.

Sistem, sağlam “Cannon” tipi bağlantı yöntemiyle kızak tipi iskelete dört farklı noktadan bağlanarak, bu sayede direksiyon sisteminin sağlamlığı ve ilk tepki yeteneği yükseltildi. Yeni modelde, sportif sürüş hissinin artırılması amacıyla çabuk dönüş oranına sahip bir direksiyon sistemi tercih ediliyor.

 • Lastikler ve jantlar

225/60r17 lastikler, 17-inç alüminyum jantlar tüm modellerde standart donanım olarak sunuluyor. Stepne kullanımına tüm modellerde son verildi. Ağırlığın azaltılması için lastik onarım seti tercih ediliyor.

EMNİYET

Halka şekilli güçlendirme çerçevesi, tüm yönlerden gelebilecek darbelere karşı koruma sağlıyor. Ayrıca, yeni benimsenen kızak tipi bağlantı sistemi, önden çarpışmalardaki koruma alanlarını genişletir ve yolcu korumasına ek katkı sağlıyor.

 • Halka şekilli güçlendirme çerçevesi

Gövde tasarımında, pek çok ülkede gerçekleştirilen çarpışma testlerinde büyük bir üne kavuşmuş olan halka şekilli güçlendirme çerçevesi temel alınıyor. Tüm yönlerden gelen darbelere karşı koruma sağlayan bu yapıda, aracın içindeki tüm yolcular, sütunları halka şeklinde sarıp ön/arka kapı arasındaki açıklıkları güçlendiren halka şekilli iskelet tarafından korunuyor. Güvenli gövde yapısı düşüncesi temel alınan yeni Outback’de, çarpışma sırasında enerji emiliminin dengeli bir şekilde yapılabilmesi amacıyla gövdenin tüm kısımlarının sağlamlığı ve dayanıklılığı arasında bir denge kuruluyor.

 • Önden çarpışmalar sırasında

Önden çarpışmalar sırasında, ön gövdede yeni kullanılmaya başlanan kızak tipi bağlantı sisteminin iskeleti bükülür ve bu sayede motor arkaya, aşağı doğru itilir. Neticede, motorun arkaya doğru hareketi güçlenerek ana şasinin darbe emme yeteneği daha da geliştirimesi sağlanıyor.

 • Yandan çarpışmalar sırasında

Kabinin sağlamlığının artırılması amacıyla, B sütununun iç kısmında ve marş biyelde, çok sağlam çelik levha (980 Mpa) kullanıldı. Böylece yolcular, yandan çarpışmalarda bile güçlü bir şekilde korunuyor. Ön ve arka kapılarda iki adet darbe kirişi kullanıldı. İskelete ait parçaların kapılara en uygun şekilde yerleştirilmesi sayesinde geniş bir çarpışma alanı yaratılabildi. Ayrıca, arka kapının alt kısmının, darbe sırasında yolcu kabinine doğru girmesini önlemek için kapı sabitleme mekanizması da kullanıldı.

 • Arkadan çarpışmalar sırasında

Kısa arka çıkıntılı gövdeye rağmen, gövde yapısı, arkadan alınan darbelerin kademeli olarak emileceği şekilde tasarlandı.

 • Hafif çarpışmalarda tamir masrafının minimum kalacağı yeni gövde tasarımı

Ön tamponun arka kısmında darbe emici çarpışma kutuları mevcut. Hava yastığının açılmadığı 15 km/s ve altındaki hızlarda gerçekleşen çarpışmalarda, alınan darbe ana şasiyi etkilemeyecek şekilde emiliyor. Ayrıca, çarpışma kutuları ayrı olarak da değiştirilebiliyor, bu sayede zamandan, tamir masrafından ve hammadde kullanımından tasarruf ediliyor. Aynı amaçla, aracın arka kısmında darbe emme özelliğine sahip tampon kirişi kullanıldı. Radyatör panelinin tüm parçalarının sıradan bir kaynak yerine sabitleme cıvatalarıyla şasiye monte edilmesi sayesinde tamir sırasında parça değişimi kolaylaştırılarak, maliyetler de azaltılmış oluyor.

 • Ön emniyet koltuğu

Baş savrulması önleme mekanizması yerine, koltuk iskeleti ve iç yapılar kuvvetlendirilerek  (koltuk sağlamlıklarının artırılması gibi) ve baş savrulmalarının koltuğun kendisi tarafından bertaraf edilmesi sağlanıyor. Benzer etkiye sahip aktif koltuk kafalığının aksine, koltuk arkalığının tamamına yerleştirilen yay sayesinde koltuk konforu da artırılmış oluyor. Kafaya alınan darbelerin azaltılması için darbe emici koltuk kafalığı tercih ediliyor.

 • SRS (Yardımcı) Hava Yastıkları

Sensör yerleşiminin optimize edilmesiyle, çarpışmanın tespit edilmesi yeteneği geliştirilerek  yolcu koruma performansı artırıldı. Ön çift, yan ve perde hava yastıkları tüm modellerde standart olarak sunuluyor. Bunun yanı sıra yan ve perde hava yastıkları büyütülerek koruma performansları da artırıldı.

 • Sürücü koltuğu için diz koruma işlevi

Çarpışma sırasında sürücünün bacağının daha iyi korunması amacıyla direksiyon kolonunun yapısı geliştirildi. Darbe emici alanlar yaratılarak diz koruma sisteminin benimsenmesiyle güvenlik artırıldı. Ayrıca, devreden çıkma özellikli, ayak bölmeli ve darbe emme destekli pedallar da kullanıldı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı