Buradasınız
Home > Dosya > Aracınızdaki Mikroplara Dikkat!

Aracınızdaki Mikroplara Dikkat!

Ziebart, araç içinde sağlığa zararlı mikroplar konusunda halkı uyarıyor. Özellikle soğuk havalarda camlar sıklıkla açılamadığı için fazla havalanamayan araçlarda çoğalan mikropları antibakteriyel dezenfeksiyon işlemi ile yok ederek sürücü ve yolcuları koruma altına almak, sağlık açısından büyük önem taşıyor. İnsan sağlığını risk altına alan ve bulaşıcı özellikte olan mikropları profesyonelce uygulanan sistemlerle belirli aralıklarla yok etmek gerekiyor. Ziebart 30 Nisan 2001 tarihinde ABD’li Microbiological Associates şirketine bu konuda bir araştırma yaptırdı. Yapılan testlerde, araç içinde en fazla mikrop tutan yüzey olduğu için halılar kullanıldı ve üzerlerinde 3 farklı işlem uygulandı. Tüm halılar araçlarda sıkça rastlanan 5 farklı zararlı organizmaya maruz bırakıldı; Escherichia Coli, Fecal Coliform, Non Fecal Coliform, Listeria Monocytogenese ve Salmonella Choleras. Ziebart her ne kadar testlerinde en sık rastlanan 5 mikrobu kullansa da araç içerinde daha fazla zararlı bakterinin barındığı biliniyor ve bu bakteriler insan hayatını, özellikle de çocuklarınkini ciddi şekilde tehlike altında bırakıyor. Mikroplar, ağır ishal, tifo, menenjit, deri ve mukoza lokalizasyonları gibi rahatsızlıklara yol açarken, çocuklar, astım hastaları, bebekler, yaşlılar, hamileler, ilaç veya hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde hassasiyet arttığı için hastalanma riski daha tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Oto koruma sektörüne 1959 yılından beri öncülük eden Ziebart, insanları hasta edebilecek etkenlerden korumak için neler yapılabileceğini düşünerek yıllar önce araç içlerinde antibakteriyel dezenfeksiyon uygulamasını denedi ve bu yolla tüm zararlı organizmaların yüzde 99,9’unun kalıcı olarak yok edildiğini tespit etti.

Hastalanmak istemiyorsanız arabanızın her yerini kapsamlı şekilde dezenfekte ettirin ve sık sık havalandırın!

Otomobillerde yenilip içilen maddelerden dökülenler, küçük çocukların yiyip içtiklerinden saçılanlar ve evcil hayvanların arabada bıraktıkları da işin içine girince, mikrop ve bakteri öldüren ajanlara başvurmak kaçınılmaz oluyor. Tüm döşemelerin, halıların, tavan kumaşının, plastik ve vinil yüzeylerin ve camların dezenfekte edilmesiyle mikrop kapma veya mikropların yayılma riski büyük oranda ortadan kaldırılabiliyor. Direksiyon simidi, vites ve el freni kolları ile sigara tablalarının dahi araçlara uygulanan antibakteriyel dezenfeksiyon işleminden geçmesi gerekiyor.

Bizi hasta eden şu kötü mikroplar neler?

Microbiological Associates’in Ziebart için yaptığı araştırmada kriter olarak kullandığı bazı kötü huylu bakteriler ve yol açtıkları hastalıklar şunlar:

Escherichia Coli: Bakterinin yol açtığı hastalıklar başlıca ishalli rahatsızlıklar olmakla beraber mikrobu idrar yolu enfeksiyonları, menenjit, peritonit, mastit, septisemi ve gram-negatif pnömoniye de yol açabiliyor.

Fecal Coliform ve Non Fecal Coliform (dışkı organizmaları): İnsanların ve hayvanların bağırsaklarında bulunan bir tür bakteri grubu. Hastalık yapan bu organizmalar çevre sularında bulunabiliyor.

Listeria Monocytogenese: Listeria monocytogenes çevreye geniş ölçüde yayılabilen, buzdolabı sıcaklığında gelişebilen, soğutma, dondurma, ısıtma ve kurutma işlemleri gibi olumsuz koşullar altında bile canlılığını koruyabilen halk sağlığı açısından önemli bir patojen… İnsanlarda menenjit, septisemi, konjuktivit, deri ve mukoza lokalizasyonları ile kan tablosunda monositoza neden oluyor. Sağlıklı yetişkinlerde herhangi bir klinik belirtiye yol açmaz iken çocuk ve bebek, yaşlı, hamile, ilaç veya hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerin bu canlıya daha duyarlı olduğu biliniyor.

Salmonella Cholerasuis: Tifonun hastalık etmeni… Salmonella Typhi (önceden Salmonella choleraesuis olarak anılıyordu) Salmonella Enterica’nın bir serovarı (türü) ve tifonun nedeni…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı