Buradasınız
Home > Güncel > Ankara’nın İlk Şarj İstasyonu Hizmete Girdi

Ankara’nın İlk Şarj İstasyonu Hizmete Girdi

Ankara’nın ilk elektrik motorlu araç şarj istasyonu, 24 Haziran 2011 Cuma günü Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, müsteşar, müsteşar yardımcıları ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın katılımı ile  faaliyete girdi. Bakan Nihat Ergün, Ankara’ya getirilen ilk elektrik motorlu Fluence ile deneme sürüşü de gerçekleştirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bakanlık bünyesinde kullanılmak üzere 5 adet Fluence Z.E. siparişi vermişti.

Renault-Nissan İttifakı, kullanımda sıfır salımlı ulaşımda liderliği hedefliyor. Renault markası, 4 farklı elektrik motorlu araç tipini 2011 ve 2012 yıllarında seri üretime başlayacak dünyadaki tek öncü markadır. İttifak, elektrik motorlu araçları geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla kamu kurumları, hükümetler ve özel kuruluşlarla bugüne dek dünya çapında 100’den fazla anlaşma yaptı. 2010 yılından başlayarak Türkiye’de; İstanbul, Ankara ve Gaziantep Büyükşehir Belediyeleri ile yapılan anlaşmalar da bu kapsamda gerçekleştirildi.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault Grubunun, elektrik motorlu otomobil seri üretim hedefinin gerçekleştirilmesinde, Fluence Z.E üretimi ile çok önemli ve öncü bir rol üstlendi. Oyak Renault’da 2010 yılının son günlerinde ön seri üretimleri başarıyla gerçekleşen elektrik motorlu Fluence’ın seri üretimi ise bu yaz sonunda başlayacak.. Böylelikle hem Türk Otomotiv Sanayisinde bir “ilk”e daha imza atılacak hem de Dünya Otomotiv Sanayisinin devrimsel nitelikteki değişiminde sanayimiz öncüler arasında yer alacak.

Sonbaharda dünya pazarlarına ihracatı başlayacak Fluence ZE, ülkemizde ise alt yapısı tamamlanan illerde 2011 yılının son çeyreğinde günlük hayatın bir parçası olarak yollarda görülmeye başlayacak.

Elektrik motorlu araçlar şarj istasyonu network operatörü olan EŞARJ firması, Ankara’nın ilk şarj istasyonu kurulumunu, 1 adet şarj ana ünitesi ile 2 adet normal şarj istasyonu olmak üzere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirdi. Ana ünite sayesinde şarj istasyonu sayısı talep edildiği oranda artırılabilecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı