Buradasınız
Home > Güncel > Ampera’nın Fiyatı Açıklandı

Ampera’nın Fiyatı Açıklandı

Cenevre’de yüzünü gösteren ve Avrupa otomotiv pazarında tümüyle yeni bir segment yaratmak için tasarlanan Opel Ampera, bu yıl sonunda bazı Avrupa pazarlarına sunulmaya başlanacak. Ampera beş-kapılı, dört-koltuklu ve geniş bagaj alanına sahip.

Sadece batarya gücüne dayanmaktan ötürü oluşan menzil kaygılarını ortadan kaldırmak üzere tasarlanan Ampera, konvansiyonel elektrikli araçlardan kendisine haz yenilikçi teknolojileriyle ayrılıyor.

Toplam maliyeti 42 bin 900 Euro’dan başlayan yenilikçi teknoloji

Diğer üreticilerin aksine, Opel Ampera’yı Avrupa’nın her yerinde tek fiyattan, 42 bin 900 Euro’dan (KDV dahil) piyasaya sürdü (Döşeme seviyeleri pazardan pazara farklılık gösterdiğinden her ülkedeki ücretler farklılık gösterebilir).

Ampera, Opel’in yeni tasarım dilinin DNA’sını taşıyor. Belirgin bir ızgara, cesur Opel amblemi ve cüretkar bumerang farlar. Ampera’nın her unsuru verim için tasarlanmış ve analiz edilmiş, bu da Ampera’yı piyasadaki en aerodinamik ve enerji verimli araçlardan biri haline getiriyor. Ampera’nın içinde, Bose hoparlörlerden dokunmatik ekranlara kadar çığır açan bir araç için kaliteli donanımlar mevcut.

Her türlü seyahat için uygun

Opel Ampera, Avrupa’daki ilk emisyonsuz elektrikle çalışan, günlük kullanıma uygun otomobil olacak. Klasik akülü-elektrikli bir araçların aksine “menzil kaygısını” ortadan kaldırıyor.

Akü, aracın standart bir elektrik çıkışına bağlanmak suretiyle 230 v’de yaklaşık dört saatte şarj edilebiliyor. Akü rahatlıkla tekrar şarj edilebildiğinden , özel şarj ekipmanına ihtiyaç duymadan çoğu Ampera neredeyse her zaman akü modunda sürülebilir. Bağımsız araştırmalara göre Avrupalıların yaklaşık % 80’i günde 60 km altında araç sürmektedir, dolayısıyla Ampera gereksinimlerini kolayca karşılayacaktır. İlk 40 – 80 km’de güç 16-kWh lityum-iyon aküde depolanan elektrikle sağlanır (araziye, sürüş stiline ve sıcaklığa bağlı). Akünün sağladığı elektrikle sürüş esnasında Ampera benzin ve egzoz emisyonları olmadan çalışır. Daha uzun bir yolculuk gerekliyse depo tam doluyken benzinli/akaryakıtlı motor toplam sürüş menzilini kesintisiz şekilde 500 kilometre üzerine çıkarabilir. Bu tam performanslı, menzil genişleten teknoloji Ampera’yı, konvansiyonel bir otomobilin günlük rahatlığına sahip ilk otomobil haline getiriyor.

Şehirden Spora Dört Sürüş Modu

Son derece sessiz 111kW/150 hp elektrikli motor, duruş anından başlayarak 370 Newton metre tork sağlar. Bu, Ampera’yı sıfırdan 100 km/saate dokuz saniye içinde hızlandırıyor ve maksimum 161 km/saat hıza ulaştırıyor.

Orta konsoldaki “Sürüş Modu” yoluyla, sürücü Normal, Spor, Dağ ve Şehir modlarını seçebilir. Bu modlar, geçerli sürüş ve yol koşullarına göre enerji yönetimini optimum hale getiriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı