Buradasınız
Home > Güncel > Alpine Yeniden Canlanıyor mu?

Alpine Yeniden Canlanıyor mu?

İngiliz spor otomobil üreticisi Caterham lie işbirliği anlaşmasını 2012 yılının Kasım ayında açıklayan Renault, İngiliz üretici ile anlaşmasını sona erdirerek, efsanevi modeli Alpine’i yeniden geliştirmek için kolları sıvadı.

Daha önce açıklanan işbirliği anlaşmasına göre her iii marka da tasarım, geliştirme spor otomobil üretimini kapsayan ve yarı yarıya eşit ortaklık olacak şekilde anlaşmaya varmışlardı. Bu anlaşmanın sonucunda geliştirilecek ilk modelin ise 2016 yılında yollara çıkması hedefleniyordu.

Geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan açıklamayla Renault yetkilileri, Catreham lie anlaşma gerçekleşmediğini duyururken, roadster üretme hedeflerine ulaşmak için marka olarak tek başlarına yol alacaklarını ve Alpine modelini yeniden canlandıracaklarını bildirdi.

Anlaşmanın gerçekleşmemesinde Catreham’ın 2013 yılında motorsporlarında elde ettiği başarısız sonuçların önemli bir etken olduğu düşünülüyor. Diğer yandan Renault 2010 yılında çekildiği F1’de Red Bull, Toro Rosso ve Catreham ekiplerine motor desteği sağlamayı sürdürüyor.

Renault’nun yeni hedefi ise Fransa’nın Dieppe’deki tesislerinde üretilmesi planlanan ve 1970’li yıllara damgasını vuran Alpine modeling kısa sürede yeniden yollara çıkarmak.

Her iki markadan da anlaşmanın gerçekleşmemesiyle ilgili detaylar henüz paylaşılmış değil.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı