Buradasınız
Home > Güncel > Alpine 50 Yaşında

Alpine 50 Yaşında

Alpine bu yıl 50. yılına giriyor ve bu olayı kutlamak için Renault, sadece performansa ve sürüş zevkine adanmış olan Renault Alpine A110-50 adlı konsept otomobili geliştirdi.

Design Yann Jarsalle ve Konsept ve Otomobilleri Direktörü Axel Breun, ikonik bu otomobilin 50’nci yıl dönümünü kutlamak amacıyla orijinal tasarım ipuçlarını yeniden yorumlayarak Laurens van den Acker tarafından DEZİR isimli konsept otomobilde ortaya konan yeni Renault tasarım dilini de işin içine dahil ettiler. Söz konusu tasarım dili markanın gelecekteki modellerinde de kullanılacak. Özgüven dolu elmaslı yeni ön görünüm bu son derece alçak ve geniş otomobil için yeniden uyarlandı.

Faster tarafından üretilen karbon elyaf gövde meşhur orijinal ‘Alpine Mavisi’ rengini tazeleyen ve yeniden yorumlayan yepyeni bir mavi tonuna sahip. Açılan her panel en iyi GT’lerin dinamiklerini yansıtıyor; ön kaput öne doğru açılırken motor bölmesi kapağı ise arkaya doğru açılmakta. Kapılar ise makas hareketi yapıyor.

Renault Spor Teknolojilerinin herkesçe bilinen uzmanlığı altında üretilen Renault Alpine A110-50 konsept otomobili motor sporları dünyasının bir parçası. Aynı teknik platformu kullanarak Mégane Trophy’den elde edilen deneyimden fazlasıyla istifade ediyor. Renault Alpine A110-50’nin sürücüler tarafından RENAULT DÜNYA SERİLERİNDE alkışlanan boru tipi şasisi daha da güçlendirildi ve geliştirildi. Motor bölmesindeki takla kafesi ve çerçevesi Tork Engineering atölyelerinde modifiye edilerek otomobilin, Mégane Trophy’den daha alçak olan yüksekliğine göre uyarlandı. Dijital tasarım çalışması Renault Design, Koller ve Etud Integral tarafından yürütüldü. Nihai montaj ise Protostyle tarafından gerçekleştirildi.

Nihai ağırlık dağılımı ön tekerlekler üzerinde %47.8’lik bir oranla ideale yakın bir değerde.

Bu konsept otomobil, servis işlerini kolaylaştırmak için entegre pnömatik krikolar içeriyor. Dayanıklılık yarışlarında görülen sistemlerden doğrudan alınan bu teknoloji lastiklerin son derece hızlı bir biçimde değiştirilmesine imkân tanıyor.

Renault Alpine A110-50 konsept otomobilin verimliliği büyük oranda zemin etkisi ile oluşuyor. Ön kısımda, tampona gizlenmiş olan bir hava yarıcı ciddi aerodinamik bastırma kuvvetleri yaratıyor. Arkada yer alan bir difüzör ise zeminin altındaki hava akışını hızlandırıyor. Bu nedenle zemin etkisi otomobilin bastırma kuvvetinin üçte birinden fazlasına denk geliyor; geri kalanı da ayarlanabilir arka kanatla elde ediliyor.

Bu hava akışının araştırılması ve tasarlanması, özellikle F1’de kullanılan en son teknoloji Hesaba Dayalı Sıvı Dinamikleri (CFD) kullanılarak gerçekleştirildi. CFD, bir sıvının hareketlerinin ya da etkilerinin araştırılması ve sıvıya hükmeden formüllerin sayısal ortamda çözülmesi ile ilgilidir. Söz konusu teknik Renault Spor Teknolojileri tarafından aerodinamik özelliklere ince ayar yapmak ve Yeni Mégane Trophy’nin davranışlarını incelemek üzere kullanıldı.

Renault Alpine A110-50’nin dingil mesafesi Mégane Trophy (2,625mm) ile aynı. Tekerlek izi ise önde 1,680mm ve arkada 1,690mm ile çok hafif daha geniş.

Tek bir merkezi somuna sahip 21-içlik jantlar bu araca özel yapıldı ve karayolu onaylı Michelin lastikler ile donatıldı.

Sachs amortisörler sıkıştırma ve uzatma bakından ayarlanabilmekte olup, alt süspansiyon üçgen koluna doğrudan takılmışlardır. Çok çeşitli ayar seçenekleri mevcut: kastor, kamber ve hizalama, sürüş yüksekliği, denge çubuğu.

Fren mesafesi

Renault Alpine A110-50’nin frenleme kapasitesi performansı ile örtüşüyor. Önde, büyük 356mm-çaplı çelik diskler altı pistonlu kaliperler tarafından yavaşlatılıyor. Arkadaki diskler ise 330mm çapında ve kaliperleri dört pistonlu.

Mégane Trophy ile aynı teknik platform üzerinde inşa edilen Renault Alpine A110-50 konsept otomobili, aynı temel teknik özellikleri ön plana çıkarıyor.

Arka orta konumda yer alan Renault V4Y motor bloğu, 3.5 litrelik 24-valfli 400bg V6 güce sahip. Krank muhafazası (yarı ıslak), hareketli parçalar (pistonlar, bağlantı çubukları, krank mili), valf takımı (kam milleri ve valf yayları) ve egzoz sistemi üretim modellerinde yer alan versiyonlarla karşılaştırıldığında son derece özeldir.

Emme manifoldu tavana monte edilmiş olan yeni bir hava emiş ağzı ile besleniyor söz konusu gelişme motorun güç bandını genişletiyor ve her motor devrinde ilave beygir gücü kazandırıyor. Motor haritalaması tüm bu modifikasyonlara uyacak şekilde optimize edildi.

F1-tipi şanzıman

Renault Alpine A110-50 konsept otomobilde yarı otomatik altı vitesli sıralı şanzıman bulunuyor. Aynı zamanda, debriyaj pedalı veya direksiyon simidi üzerinde yer alan bir kumanda kolu ile kontrol edilen çift plakalı debriyaj da içeriyor.

Şanzıman, motorun arkasına uzunlamasına bir şekilde yerleştirildi ve ayarlanabilir ön yüklemeli sınırlı kaymalı diferansiyel (diskler ve rampalar) ile donatıldı.

Serametalilk çift plakalı debriyaj bu araca özgü. Vites küçültürken otomatik olarak devreye girer ve hem hızlı hem de güvenilir vites değişikliklerini garantiler.

Renault Alpine A110-50’nin kalbindeki bir kara kutu

Magneti-Marelli tarafından sağlanan Marvell 6R elektronik kontrol ünitesi motor yönetimi, şanzıman kontrolü ve veri toplanmasına ilişkin fonksiyonları yerine getiriyor.

Daha da doğru veri toplama

Renault Alpine A110-50 tarafından toplana bütün veriler Wintax yazılımı versiyon 4 kullanılarak analiz ediliyor. Wintax 4 sayesinden 50’den fazla parametre analiz edilebilmekte: motor hızı, vites, direksiyon açısı, araç hızı, gaz verme durumu, fren basıncı… Bütün bu bilgiler sürücülerin ve mühendislerin ayarlamaları ve sürüş stilini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Wintax 4 veri analizi aynı zamanda her hangi bir teknik problemin daha hızlı bir biçimde teşhis edilmesine yardımcı oluyor.

1962 – Bir yıldız doğdu

Jean Rédélé A110’u 1962 yılındaki Paris Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkardığında Renault 8’den gelen motor için Alpine macerası başlamış oldu. Otomobil Alpine A108’e dayanılarak geliştirilmişti fakat daha alçakta yer alan motor kapağı, daha fazla cam ve Renault 8’den alınan arka lambalarla daha da zarif ve dinamikti. Yeni motor hava giriş kanallarında değişiklikleri gerekli kılmıştı: radyatör arka kısma yerleştirildi, reçine gövdede arka tekerlek kemerlerinin arkasına soğutma çıkışları açıldı, dört adet krom şerit eklendi. Bu değişiklikler sadece A110’un zarafetini artırmak için kullanıldı. Sade ve dengeli silüeti ise son derece saf çizgilerini korumaya devam etti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı