Buradasınız
Home > Güncel > Alonso V-Power’ı Test Etti

Alonso V-Power’ı Test Etti

Shell V-Power’in tüketicilere sunduğu performansı yarış otomobiliyle test etmek için Ferrari’nin Maranello’daki Fiorano test pistinde özel bir deneme gerçekleştiren başarılı Formula 1 pilotu Fernando Alonso, 2009 Formula 1 Ferrari aracıyla iki sürüş gerçekleştirdi. Test sürüşü, BBC tarafından kaydedildi.  İlk sürüşte Shell V-Power yarış yakıtı kullanan Alonso, dört etaplık denemenin en hızlı etabını 1:03.950 ile tamamladı. Alonso, istasyonlardan satılan Shell V-Power kurşunsuz benzin ile yaptığı denemede ise en hızlı etabı 1:04.850 ile bitirdi.

“Çok heyecan verici”

İki yakıt arasında sadece saniyenin dokuzda biri kadar fark olduğunu ortaya koyan Alonso,  “Shell V-Power kurşunsuz benzin, Formula 1 yakıtı kadar hızlıymış. Bir akaryakıt istasyonunda durmak ve aracımın deposunun Ferrari araçlarının Formula 1 yarışlarında kullandığı yakıtla doldurulduğunu bilmek gerçekten çok heyecan verici” dedi.

Shell’in Ferrari işbirliğinden sorumlu Teknoloji Müdürü Cara Tredget, FIA (Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu) yönetmeliğinin, Formula 1 yarış yakıtlarının ticari yakıt bileşenlerinden oluşmasını şart koştuğunu hatırlatarak, “Shell V-Power yarış yakıtı ile müşterilerimizin günlük kullanımına sunduğumuz Shell V-Power yakıtı birbirine son derece yakındır. İki deneme arasında bir saniyeden az fark olması müthiş bir şey. Bu, müşterilerimize sunduğumuz Shell V-Power kurşunsuz benzinin ne kadar inanılmaz bir performans gösterdiğinin kanıtıdır. Scuderia Ferrari ile teknik ortaklık, zor koşullarda, en ileri teknolojiye sahip yakıt ve madeni yağlar geliştirmeye olanak sunan bir test ortamı sağlıyor. Shell her yıl 21 bin çalışma saatinin üzerinde bir süreyi, Ferrari’ye 10 kez “Formula 1 Üreticiler Dünya Şampiyonluğuı” ve 12 kez “Formula 1 Sürücüler Dünya Şampiyonluğu” kazandıran bu teknik ortaklığa harcıyor. “

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı