Buradasınız
Home > Güncel > Alonso Rahat Kazandı

Alonso Rahat Kazandı

Formula 1’de 2011 sezonunun 9. yarışı olan İngiltere Grand Prix’si Silverstone Pisti’nde gerçekleşirken, zafere ulaşan isim Ferrari’nin İspanyol pilotu Fernando Alonso oldu.

Yaklaşık 22 derecelik bir sıcaklıkta ve parçalı bulutlu bir havada gerçekleşen yarışa pilotların lastik ve pit stop tercihleri damgasını vurdu.

Pistin bazı kısımlarının tamamen kuru bzı bölümlerin ise ıslak olması lastik seçiminin önemini arttırırken, tüm takımlar mücadeleye yağmur lastikleriyle başladı.

Yarışa kariyerinde sekizinci kez pol pozisyonda başlayan Red Bull pilotu Mark Webber, sıralama turlarında takım arkadaşı 1.30.399 dakikalık en iyi tur zamanıyla Vettel’i geçince genel klasman lideri Vettel ikinci cepte start aldı.

Alonso ise sadece 0.1 saniyelik fark ile üçüncü cepte yarışa başladı. Sıralama turlarında en büyük hatayı ise McLaren takımı yaptı. İlk bölümde kullanılmış lastikleri takan pilotlar, ikinci bölümde yağmur bastırınca zaman kaybettiler ve Hamilton kendi evinde 10. sırada start aldı.

Yarışa mükemmel bir başlangıç yapan Sebastian Vettel daha ikinci virajda yarış liderliğini takım arkadaşı Webber’den almayı başardı. Bu arada Hamilton ise startla birlikte ilk yarım tur geçilirken 10. sıradan 6. sıraya çıkmayı başardı.

İlk tur sona ererken, ilk sırada Vettel, ikinci sırada takım arkadaşı Webber ve 3. sırada Alonso bulunuyordu. Massa’nın 4. sırada tamamladığı turda 5. sıraya ise Hamilton yerleşti.

Toplam 52 tur üzerinden koşulan yarışa en erken veda eden pilot Lotus takımının Fin pilotu Heikki Kovalainen oldu.  Kovalainen 3. turda motor arızası nedeniyle pit noktasına giderek, yarıştan çekildi.

4. tur geçilirken Hamilton virajda kayarak pistten çıktı ama çabuk toparlanarak, piste yerini koruyarak dönmeyi başardı. Yarışa heyecan katan DRS kullanımına ise ancak 5. turda izin verildi.

Son iki yıldır Red Bull takımının kupaları topladığı Silverstone’da 9. turda Sauber pilotu Kamui Kobayashi spin atınca 10. sıraya kadar geriledi.

İlk 10 tur sonunda Vettel en yakın takipçisiyle farkı 5 saniyeye kadar açmayı başardı. Bu turd ilk pit stop Mercedes GP pilotu Michael Schumacher’den geldi. Schumi Kobayashi’ye çarpınca ön kanadı zarar gördü ve pite girmek zorunda kaldı. Sarı bayrak ile pilotlar uyarılırken, inceleme sonucunda Alman pilota 10 saniye dur kalk cezası verildi.

12. turda Alonso ve Webber pite girdi. Bu arada Hamilton DRS kullanarak, Massa’yı geçmeyi başardı ama yine önden kayınca Massa yerini çok çabuk geri aldı. 13. turda Hamilton da pite giren pilotlar arasında yerini aldı. Bu turda 15. virajda Lotus takımının kalan tek pilotu Jarno Trulli de pistte durmak zorunda kaldı ve yarışa devam edemedi.

Bu arada yarışlarda ender görülen bir hata yaşandı ve Kobayashi pit noktasından çıkarken, ekip arkadaşlarının hatalı yönlendirmesi sonucunda Williams-Cosworth pilotu Pastor Maldonado ile kafa kafaya geldi. Temas yaşanması an meselesiyken aniden içeri kıran Kobayashi, Williams ekibinin pit noktasına daldı ve tüm kabloları dağıtarak, yarışa devam etti. Bu hareket nedeniyle yapılan inceleme sonucunda Kobayashi’ye de 10 saniye dur kalk cezası verildi.

Yarış lideri Vettel ise ilk pit stop’ı 14. turda gerçekleştirdi. Massa da pite girdi ancak Massa burada zaman kaybedince Hamilton’a geçildi.

İlk pit stop sonrasında Vettel liderliği korurken, Webber ikinci, Alonso 3., Hamilton 4. ve Massa 5. sırada yer aldı.

15. turda Button lastik lastiğe bir mücadele sonrasında Massa’yı geçmeyi başardı ve beşinci sıraya yükseldi. Aynı turda Hamilton Alonso’yu geçerek 3. sıraya çıktı. İlk pit stop sırasında yağmur lastiklerinden kuru zemin lastiklerine geçilirken, bu değişiklik performans olarak McLaren’e yaradı.

16. tura girilirken, Webber takım arkadaşıyla farkı bir saniyeye kadar indirdi. En iyi tur zamanlarına imza atmaya başlayan Schumi ise 17. turda 10 saniye cezasının uygulanmasıyla 17. sıraya kadar geriledi.

Yarışın 24. turunda Alonso ile Hamilton arasındaki lastik lastiğe mücadele sonrasında Alonso DRS’yi yerinde kullanınca 3. sıray tekrar almayı başardı. Bu arada 25. turda ikinci kez pite gire Hamilton altıncı suraya kadar geriledi.

25. turda Kobayashi’nin motorundan duman çıkmaya başladı. 4. viraj çıkışında duran pilotun aracı vinçle yerinden kaldırılırken, Kobayashi de yarışa veda eden üçüncü pilot oldu.

Bu arada Force India pilotu Paul di Resta kendi evinde gerçekleşen yarışın 26. turunda pit noktasında lastiklerinin hazır olmayışı ve çok geç gelmesi nedeniyle zaman kaybetti ve çok fazla sıra kaybetti.

27. turda ise pite giern pilot Webber oldu. Webber’in ardından Button ve Massa da ikinci kez pite girdi. Pit stop stratejisi sonrasında Vettel ilk sırada, Alonso ise ikinci sırada yarışa devam etti. 27. turda STR-Ferrari’nin İsviçreli pilotu Sebastien Buemi’nin aracının sol arka lastiği patladı. Paul di Resta ile Buemi arasındaki temasta di Resta’nın ise ön kanadı kırıldı. Paul di Resta pittten çıkar çıkmaz yeniden pite girmek zorunda kaldı.

28. tur yarışın dönüm noktası oldu. Vettel ve Alonso pite girdi ancak Vettel çok önemli zamanları kaybedince pitten lider çıkan Alonso oldu. Bu arada Hamilton da ikinci sıraya çıktı. Vettel yarışa üçüncü sırada döndü. Webber dördüncü, Button 5. ve Massa 6. sırada 28. turu geçti.

29. tura girildiğinda Hamilton lider Alonso ile farkı 0.8 saniyeye kadar indirdi.

31. turda ise Alonso adeta kanatlandı ve fark açmaya başladı. Red Bull pilotları Hamilton’ı sıkıştırmaya başladı. 32. tura girilirken Schumi inanılmaz bir performansla 11. sıraya kadar yükselmeyi başardı.

Bu turdan sonra pistin kurumasıyla tempo da iyice arttı. 35. tura girilirken Alonso farkı 9 saniyeye kadar açtı.

Vettel yarışın 37. turunda yeniden pite girdi ve altıncı sırada pit noktasından çıktı. Alonso ise artık farkı 12.2 saniyeye kadar açmayı başardı.

38. turda Hamilton pite girdi ve o da altıncı olarak yarışa döndü. Bu sırada üçüncü sıraya yükselen Button, Webber’i geçmek amacıyla lastik değişimi için pite erken çağırıldı ama girmedi. 39. turda Webber’in pite girmesiyle de bu strateji suya düştü.

39. tur sonunda Alonso lider, Button 2., Massa 3., Vettel 4., Hamilton 5, ve Webber 6. sırada bulunuyordu.

39. tur sonunda Vettel Massa’yı geçerek3. sıraya kadar çıktı. 40. turda ise yarış lideri Alonso pite girdi. Alonso’nun ardından Button da pite girdi ve tam bu anda inanılmaz bir takım hatası yaşandı. Pitten çıkarken sağ ön lastiğin yerine tutturulmamış olduğunu gören Button pit çıkışında sağa çekti ve yarışa veda etti. Pit ekibinin sağ ön lastiğin bijonunu yerine takmayı unuttuğu anlaşıldı. Bu hata nedeniyle de inceleme başlatıldı.

41. tura girildiğinda Alonso liderliğ korurken, Vettel ikinci sıraya yerleşti. Hamilton 3., Massa 4. , Webber 5. ve Rosberg 6. sırada yaışa devam etti.

42. turda Massa pite girince 5. sıraya kadar geriledi.

Yarışın kader anlarından biri ise son 10 tur kala Hamilton’a gelen yakıt tasarrufu direktifiydi. 42. turda Hamilton’a hız kesmesi gerektiği, yakıtın yetersiz olduğu bildirildi. Bu turdan sonra İngiliz pilot sürekli olarak arkadakileri yavaşlatmaya çalıştı.

Hamilton Webber’e ancak 46. tura kadar direnebildi ve bu turda DRS kullanan Webber 3. sıraya çıkmayı başardı. Massa da hızıznı giderek arttırmaya başladı ve Hamilton’ı geçmek için en iyi tur zamanlarına imza atmaya başladı.

49. tur geçilirken Alonso farkı 19 saniyeye kadar çıkardı. 51. turda ise 3. sıradaki Webber, ikinci sıradaki genel klasman lider takım arkadaşı vettel’i geçmek için sıkıştırınca farkı koruması için uyarı aldı.

Son turda Massa Hamilton’ı yakaladı ve inanılmaz bir mücadele başladı. Bu sırada Alonso yarışı 1.28.41.196’lık derecesiyle kazanırken, 16 saniye fark attığı Vettel ikinci, Webber ise 3. oldu ve podyumda Red Bull’un iki pilotu da yer almayı başardı.

Son virajda Massa atak yaptı ve lastik lastiğe temas yaşandı. Hamilton’ın atağa cevap vermesiyle pist dışına çıkan Massa, çabuk toparlandı ancak Hamilton 4. sıray kaptırmadı. Massa ise beşincilikle yetindi.

Yarış sonunda altıncı Rosberg, 7. Perez, 8. Heidfeld, 9. Schuacher ve 10. ise Alguersuari oldu.

Bir sonraki yarış 24 Temmuz tarihinde Almanya’nun Nurburgring Pisti’nde gerçekleşecek.

[table id=103 /]

[table id=104 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı