Buradasınız
Home > Güncel > Allianz Güvenli Sürüş Konusunda Bilinçlendiriyor

Allianz Güvenli Sürüş Konusunda Bilinçlendiriyor

Allianz, yol kazalarının arttığı bahar döneminde, sürücüleri “güvenli sürüş” konusunda bilinçlendiriyor. İstanbul Park’ta 6 – 8 Mayıs tarihlerinde koşulacak 2011 Formula 1 Türkiye Grand Prix öncesinde, Allianz’ın hayata geçirdiği yeni web sitesi www.drivesafely.allianz.com güvenli sürüş konusunda önemli bilgileri, F1 deneyimiyle ve keyfiyle sürücülere sunuyor.

Nisan-mayıs aylarından itibaren yaralanma veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarında artış olduğunu belirten Allianz Teknoloji Merkezi (AZT) CEO’su Christoph Lauterwasser, yeni web sitesiyle Allianz’ın güvenli sürüş konusundaki bilgi birikimini Formula 1 heyecanıyla birleştirdiklerini belirtti. Lauterwasser; “Uluslararası istatistikler, trafik kazaları zararlarının baharda başlayarak yaz sonuna doğru iyice arttığını ortaya koyuyor. Örneğin, Almanya’da gerçekleşen ve önemli hasarla sonuçlanan trafik kazaları adedi Ocak 2010’da 20.804, Şubat 2010’da 19.635 iken; baharın başlangıcı sayılan mart ayında bu oran hızla yükselerek 27.754 oldu. Kaza rakamları temmuzda ise doruğa ulaştı ve yaralanma veya ölümle sonuçlanan 40.580 olay yaşandı.” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2009 verilerine göre ise, dünya çapında her gün 3.200’den fazla kişi trafik kazalarında yaşamını kaybederken, yaklaşık 130.000 kişi ciddi şekilde yaralanıyor. Bu noktadan hareketle, sürücüleri bilinçlendirmeyi amaçladığımız yeni web sitemizi hayata geçirdik. Allianz’ın yıllardır sürdürdüğü güvenli sürüş çalışmalarını; 2000 yılından bu yana bir parçası olduğumuz Formula 1 yarışlarıyla birleştirdik.”

İstanbul Park En Zorlu Parkurlar Arasında

Formula 1’deki güvenli sürüş tekniklerine dair bilgilerin yanı sıra Grand Prix parkurlarının güvenlik açısından değerlendirildiği sitede, İstanbul Park da “zorlu parkurlar” arasında yer alıyor. Sitede, İstanbul Park parkurunun diğer F1 parkurlarına oranla çok daha zorlu olduğunu belirten Allianz analistleri, merkezkaç kuvvetinin pilotlar ve araçlar üzerinde güvenlik açısından zorluk yarattığına dikkat çekiyor. İstanbul Park’taki muazzam merkezkaç kuvvetine karşı koymak için pilotların geniş kapsamlı viraj antrenmanı yapması gerektiğini belirten analistler, güvenli sürüş için test sürüşleri sırasında özel programlar uygulanarak gerekli kasların geliştirilmesini öneriyor.

Allianz’ın Yol Güvenliğine Dair Birikimi, F1 İş Ortaklığının Temelini Oluşturuyor

Formula 1 ile 2000 yılından beri işbirliği içinde olan Allianz yeni sitesiyle güvenli sürüş konusunda geniş kitlelere ulaşıyor. Alanında bir ilk olan internet sitesi, videolar, detay haberler, uzmanların yorumları ve fotoğraflarla, yarış parkuru güvenliği ile yol güvenliği arasındaki ilişkiyi ön plana çıkartıyor.

Allianz’ın partneri Mercedes GP Petronas F1 Takımı sürücülerinin kişisel güvenli sürüş önerilerinin ve F1’e özel bilgilerin de paylaşıldığı site, Allianz’ın güvenlik standartları konusundaki global uzmanlığını da gözler önüne seriyor. Formula 1 yeni yarış sezonunu, güvenlik konusundaki özel içerikler ve genel olarak yol güvenliği konusunda

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı