Buradasınız
Home > Güncel > Alfa Romeo Giulietta Türkiye’de

Alfa Romeo Giulietta Türkiye’de

Alfa Giulietta

2010 yılında 100. yaşını kutlayan Alfa Romeo’nun kompakt sınıfta yer alan yeni modeli Alfa Romeo Giulietta, Eylül ayından itibaren Türkiye’de de ilk müşterilerine teslim edilmeye başlandı.

Alfa Romeo’nun 1950’li yıllarda ilk olarak tanıttığı ve kısa sürede farklı karoser tipleriyle de birer efsane haline dönüşen “Giulietta” model ailesinin adını taşıyarak yollara çıkan yeni model, 22 bin 500 Euro’dan başlayan fiyatı ile dikkat çekiyor. 1.4 litrelik 120 HP ve 170 HP’lik ödüllü benzinli motor seçeneklerinin yanı sıra 1.6 litre 105 HP’lik turbo dizel motor, Alfa Romeo Giulietta’nın kaslı kaputu altında görev alıyor. Alfa Romeo Giulietta’nın en güçlü motor seçeneğini ise 1.8 litre 235 HP’lik benzinli motor versiyonu oluşturuyor. Progression Plus, Distinctive ve Quadrifoglio Verde donanım seçenekleriyle ülkemizde satışa sunulan Alfa Romeo Giulietta’nın baz donanım seçeneğinde ABS, ASR, Fren Asistanı, Q2 Sistemi, VSC, Alfa Romeo DNA, 6 havayastığı, Start&Stop, çift iklimlendirmeli otomatik klima, 16 inçlik otomatik jantlar, direksiyondan kumandalı radyo CD çalarlı müzik sistemi, ön sis farları, deri direksiyon simidi, el freni ve vites topuzu gibi donanımlar standart olarak yer alıyor.

Alfa Romeo CEO’su Harald Wester’in 2010 yılında 40 bin adet, 2011 yılında ise global anlamda 100 bin adet satmayı hedeflediğini açıkladığı yeni model, İtalyan markanın tüm dünyada uzun zamandır beklenen yeni lokomotif modelini temsil ediyor. Kısa sürede sadece İtalya’da bile 22 bin adet sipariş alarak dikkatleri üstüne çeken Alfa Romeo Giulietta’nın yine İtalya’da satışa sunulduğu ilk hafta sonunda bayilerde 90 bin ziyaretçi tarafından ilgi odağı haline geldiğini ve 10 bini aşkın test sürüşü yapıldığını dile getiren Tofaş CEO’su Ali Pandır, Türkiye’de de 100. Yıl kutlamalarıyla birleştirdikleri benzer çapta etkinliklerle Alfaseverlere ulaşmayı başardıklarını dile getirdi.

İtalyan stili sportiflik ile zarafeti birleştiren bir tasarım anlayışına sahip Alfa Romeo Giulietta, Alfa Romeo’nun sınırlı sayıda üretilen süper spor otomobili 8C Competizione ile başlayan ve bir yandan markanın başarılı geçmişini anımsatırken diğer yandan da teknoloji ve duygu konusundaki geleneksel değerlerini koruyarak geleceğe taşıyan bir yaklaşımla şekillendirilmiş. Genel olarak bir “kama”yı andıran profil ile birlikte burun ve arka tasarım yapısına sahip Alfa Romeo Giulietta, ilk etapta keskin birer gözü andıran LED teknolojili ve Gündüz Farı işlevli (DLR) ön farları ve “Trilob” şekilli genetik Alfa ızgarasıyla dikkat çekiyor. Bununla birlikte diğer Alfa Romeo modellerinden farklı olarak kaputtan doğan çizgilerle bütünleşerek ön tamponda adeta bir kalkan gibi konumlandırılan ve Alfa Romeo logosuna da evsahipliği yapan üçgen ızgaraya paralel ön alt hava girişleri de fark yaratan tasarımıyla ön plana çıkıyor. Bir coupeyi andıran tavan ve profil tasarımı ise Alfa Romeo 147 modelinde olduğu gibi C sütununa adeta gizlenerek konumlandırılmış kapı açma kolu efektiyle destekleniyor. Bununla birlikte aracın geniş omuz çizgileri genel “kama” konseptini destekliyor. Alfa Romeo Giulietta’nın tasarımının en çarpıcı yönünü ise farklı geometrik yapıların buluştuğu arka bölüm oluşturuyor. LED teknolojili ve aracın profilinea kadar genişleyen arka ışıklandırma grubu, Alfa Romeo Brera modelini andıran arka cam ve bagaj kapağı tasarımı ile birlikte geniş tamponlar, yeni modelin göz alıcı yönlerini oluşturuyor.

350 litrelik bir bagaj hacmine sahip olan Alfa Romeo Giulietta, yerini alacağı Alfa Romeo 147 modeline göre 70 litre daha fazla yükleme hacmi sunuyor. Yepyeni bir platform üstüne geliştirilen ve 2.63 metrelik bir aks mesafesine sahip Alfa Romeo Giulietta, bu avantajını kullanarak 4.35 metre uzunluk, 1. 46 metre yükseklik ve 1.80 metre genişlik gibi daha büyük boyutlar sunmasıyla da farklılaşıyor.

Alfa Romeo, yeni kompakt modeli Alfa Romeo Giulietta’da performans ve çevreyle dostluk anlamında yeni nesil teknolojiyi ve üst düzey bir performansı garanti eden üçü benzinli olmak üzere toplam 4 farklı güç ünitesinden oluşan motor yelpazesine yer veriyor. Tamamı Euro 5 ile uyumlu ve tüketim ile emisyon değerlerini azaltan “Start&Stop (Çalıştır – Durdur)” sistemiyle donatılan motor yelpazesinin giriş seviyesinde 105 HP’lik 1.6 litre hacimli JTD turbo dizel motor yer alıyor. Alfa Romeo Giulietta’nın kaslı kaputu altında görev alacak benzinli motorların giriş seviyesini 1.4 litre 120 HP’lik motor ve Multiair teknolojisine sahip 170 HP’lik ödüllü motor oluşturuyor. Bununla birlikte Alfa Romeo Giulietta’nın 235 HP’lik 1.8 litrelik motorla donatılmış ve Quadrifoglio Verde konfigürasyonlu versiyonu, “en sportif Giulietta” olarak yollarda yerini alıyor.

Alfa Romeo Giulietta, yol tutuş ve çeviklik bakımından en titiz müşterilerin beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmış yeni bir yapıya sahip. Mükemmel ölçüde dinamik performansı ile sunduğu muhteşem konfor, süspansiyonlar, yeni nesil direksiyon sistemi, alüminyum ve yüksek dayanıklılığa sahip çelikten yapılma sağlam ancak hafif yapıda uygulanan gelişmiş teknik çözümlerin ve son teknoloji ürünü üretim teknolojilerinin bir sonucu.

Otomobilin davranışını, farklı sürüş tarzları ve yol koşullarına göre özel olarak uyarlayan bir sistem olan Alfa DNA, yeni Alfa Romeo’yu tek tek her sürücünün ihtiyaçlarına göre adapte ederek sürüş zevkini ve konforunu artırır.  Alfa Giulietta’nın yeni yapısı, araç üstündeki bütün sistemleri birbiriyle bütünleştirecek ve geliştirecek şekilde tasarlanmış. Üç farklı ayar  (Dinamik, Normal ve Her Türlü Hava Koşulu [All Weather]) mevcuttur ve bu modlar Alfa DNA kullanılarak seçilebiliyor. Söz konusu sistem, yeni modelin tüm versiyonlarında standart olup, motorun, direksiyon sisteminin ve Q2 elektronik diferansiyelinin çalışma parametreleri üzerinde değişiklik yapmanın yanı sıra denge kontrol sisteminin (VDC) davranış mantığı üzerinde de ince ayarlama yapıyor.

Alfa Romeo Giulietta’nın DNA Sistemi  “Dinamik” moda ayarlandığı zaman etkinleşecek yeni bir işlev olan ve sürücüye mümkün olan en hızlı fren tepkisini sağlayan ön-dolum fonksiyonunu da sunacak. Belirli koşullarda, örneğin kontrol ünitesi hızlı frenleme gerektiren tehlikeli bir durum tespit ettiğinde, fren sistemi, sürücü fren pedalına basmadan çok kısa süre önce basınçlandırılarak sistemin mümkün olan en hızlı tepkiyi vermesi garanti edilir ve dolayısıyla da aracın  durma mesafesi azaltılıyor. Aracın dinamik kontrolünü geliştiren bu sofistike özellikler, direksiyon başında tork geri bildirimi temin eden ve bu sayede de kontrol kaybını önlemek adına VDC müdahale etmeden önce sürücünün kritik manevraları doğru şekilde yapmasına yardım eden bir işlev olan Dinamik Direksiyon Torku (Dynamic Steering Torque = DST) tarafından ayrıca destekleniyor.

Euro NCAP’ten 5 Yıldız!

Alfa Romeo Giulietta ‘da yüksek sağlamlığa sahip çelikler, alüminyum, magnezyum ve xenoy gibi materyaller ve süspansiyon için kullanılan sofistike teknik çözümler sayesinde yeni kompakt platform, aracın sunduğu konfor ve sessiz sürüş itibarıyla en titiz müşterilerin ihtiyaçlarını dahi karşılayabiliyor.  Böylece bu unsurlar Alfa Romeo Giulietta’yı gündelik kullanım pratikliği bakımından da kategorisinin zirvesine yerleştiriyor.  Pasif güvenlik açısından Alfa Romeo Giulietta, on beş bin saati aşkın matematik modelleme, 80 çarpma testi, HyGe kaydırağında 150 deneme ile aksamlar ve alt sistemler üzerinde yapılan 100’den fazla farklı testle konuyla ilgili iddiasını ortaya koyuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı