Buradasınız
Home > Dosya > Akü Bakımının Püf Noktaları!

Akü Bakımının Püf Noktaları!

Gelişen araç teknolojileriyle akünün önemi günden güne artıyor. Start-Stop teknolojisi, hibrit ve elektrikli araçlar gibi yeni teknolojilere yatırımlarını sürdüren Türkiye’nin lider akü markalarından İnci Akü, araç kullanıcılarına akü ve akü şarj sisteminin bakımına dair önemli bilgiler veriyor.

Her 6 ayda bir düzenli bakım gerekiyor

Araç kullanıcıları, İnci Akü ürün portföyünde yer alan NanoGold Start-Stop ELA ve Formul A serisi gibi kapalı sistem yani bakım gerektirmeyen bir akü kullanıyorsa, kullanım sırasında kutup başı temizliği ve voltaj kontrolü dışında herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz. Fakat akünün kullanıldığı aracın marş, şarj ve elektriksel tüketim ölçümlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Açık sistem akülerde bu kontrollere ek olarak, hücrelerdeki elektrolit (asit+saf su) seviyelerine bakılması gerekmektedir. Eğer seviyede azalma var ise, hücrelere saf su ilavesi yapılmalıdır. Elektrolit yoğunluğu ölçülüp, eğer gerekiyorsa redresör şarjı yapılmalıdır. Teknik işlemler ve kontrollerin mutlaka yetkili servislerde yapılması gerekmektedir. Bakım periyodu hususi kullanımda 6 ay, ticari kullanımda 3 ayda bir yapılmalıdır.

Akünün ömrünü uzatmak için…

Özellikle yaz aylarında sıcaklık artışına maruz kalan akü için, kışa girmeden ve kışın zorlu koşulları sonrasında yapılan bakımlar, akünün ömrünü olumlu yönde etkiler. İnci Akü teknik ekibi, akülerde ilk olarak akü kutup başlarına bakılmasını tavsiye ediyor. Eğer kutup başlarında oksitlenme var ise kutup başları üzerine sıcak su dökülür. Bu işlem esnasında akü kabloları sökülmeden araç stop halindeyken işlem yapılması gerekmektedir fakat bazı araçlarda kutup başlarında sigorta grubu vb. olması sebebiyle bu gruba zarar vermeden işlemi yapmak gerekmektedir. Sıcak su döküldükten sonra kutup başları küçük bir fırça ile temizlenir. Fakat bu temizlik sırasında oksit çözücü ve benzeri kimyasallar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aracın gereksinimden daha düşük kapasiteli bir akü, aracın performansını düşürür…

Aracın performansını direk olarak etkileyen akünün, aracın kapasitesini karşılayabilecek düzeyde olması önem taşıyor. Aracın gereksinimden daha düşük kapasiteli bir akü, düşük marş basma gücü nedeniyle, aracın performansını düşürür ve akü kısa sürede deşarj olur, kullanım ömrü azalır ve istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Yıllık satışları 300 bin ila 400 bin arasında olduğu tahmin edilen standarttan daha düşük kapasiteli akülerin ömürleri de ortalama akü ömründen daha kısadır. Ortalama 4,5 yıl ömre sahip olan akülere karşılık bu aküler 2-3 yılda bitmektedir. Soğuk havalarda da aracın çalışmasını zorlaştırmaktadır.

Tam bakımsız sisteme sahip aküler haricinde diğer akülerde gerekli durumlarda mutlaka saf su eklenmeli…

Aküdeki elektrolit;  yani asit ve saf su karışım seviyesi, buşonlar açılarak mutlaka kontrol edilmelidir. Elektrolit seviyesi normal şartlarda plakaların bir parmak üzerinde olmalıdır. Eğer elektrolit seviyesi plakaların altında kalmış ise, saf su ilavesi yapılarak eksilme giderilmelidir. Aküye gereğinden fazla saf su ilavesi yapılırsa, araç çalıştığında, buşon deliklerinden suyun fazlası akar. Ancak bu durum, akü ve araç için zarar verici olabilir. İnci Akü teknik ekibi, yarı kapalı sistem akülerde saf su dışında herhangi bir sıvı eklenmemesi konusunda araç kullanıcılarını uyarır. İlave edilecek her farklı sıvı, plakalara ve plakalardaki aktif maddeye zarar verecektir. Bu da aracın kısa sürede performans kaybı yaşamasına sebep olur. İnci Akü NanoGold Start-Stop ELA ve Formul A serisi gibi kapalı sistem bakımsız akülerde ise her hangi bir sıvı ilavesine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Araç uzun süre kullanılmayacaksa…

İnci Akü teknik ekibi, eğer araç uzun süre kullanılmayacaksa , (-) şase kablosunun akü ile bağlantısının kesilmesini önerir*. Böylelikle araç üzerindeki elektriksel tüketim gerçekleşmeyeceğinden, akü sadece ortam sıcaklığının etkisiyle deşarj olacaktır. Eğer ortam sıcaklığı 25 °C’den düşük ise akünün deşarjı daha yavaş gerçekleşir. Eğer (-) şase kablosunun akü ile bağlantısı kesilemeyecekse, binek araçlarda, yani 12V’luk sistemlerde İnci Akü, sabit elektriksel tüketim değerinin 25 miliamper’in altında olmasını tavsiye eder.  Otobüs, kamyon gibi ağır vasıta araçlarda, yani 24V’luk sistemlerde, İnci Akü’nün tavsiye ettiği sabit elektriksel tüketim değeri 80 mA’nın altıdır. Elektriksel tüketimin artışı ya da elektriksel kaçaklar akünün kısa sürede deşarj olmasına yol açar. Uzun süre kullanılmadan bekleyen akü tekrar kullanılmak istendiğinde, İnci Akü, akünün mutlaka yetkili servis tarafından voltaj ve yoğunluk kontrolünün yapılmasını tavsiye eder. Eğer voltaj ve yoğunluk istenilen değerlerde değilse, aküye redresör şarjı uygulanmalıdır.

*Elektronik beyinli araçlarda (-) kablonun sökülmesi, bir sonraki bağlantıda aracın radyo kodu vb. bilgiler isteyeceğinden dolayı bu işlem için mutlaka araç yetkili servisinden bilgi alınmalıdır.

Araca göre akü kullanılmalı…

Araçlar ilk tasarım koşullarına uygun olarak seçilen akü ile donatılmıştır. İlave ışıkların veya müzik sisteminin eklenmesi, aracın LPG‘li araca dönüştürülmesi ya da aracın ticari araca dönüştürülmesi gibi kullanım şartlarının değişmesi durumunda, İnci Akü, aracın üzerindeki akünün değiştirilmesini ve yeni şartlara uygun akünün seçilmesini tavsiye eder. Araca uygun akü alınmaması durumunda, akü ve diğer elektriksel sistemler zarar görebilir.

Akü ile ilgili her sorununuz için “444 5 AKÜ” Yol Yardım Hattı

Tüketiciler, zaman zaman yolda bir takım arızalarla karşılaşırlar. Yukarıda belirtmiş olduğumuz bazı sebeplerden dolayı bu olay herkesin başına gelebilir. Aracıyla yolda kalan araç sürücüleri  444 5 AKÜ’yü arayarak çağrı merkezi aracılığıyla bulunduğu noktaya en yakın İnci Akü Bayisi ile iletişime geçebilir. İnci Akü Bayileri sorunu tespit ederek araç kullanıcısını bilgilendirir ve eğer sorun aküden kaynaklanıyorsa, İnci Akü markasının ürün ve hizmet kalitesini tüketiciye ulaştıracak en yakın satış noktasının bilgisini paylaşır veya yerinde değişim hizmet önerisinde bulunur. Temmuz ayında İstanbul’da başlayan “444 5 AKÜ” yol yardım hattının kısa süre sonra tüm Türkiye’ye yayılması planlanıyor.


Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı