Buradasınız
Home > Güncel > Aksaray’dan Dünya’ya: Actros

Aksaray’dan Dünya’ya: Actros

Mercedes-Benz Actros

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda Actros modelinin üretimine başladı.

Böylece Aksaray Fabrikası’nın dünya çapındaki Mercedes-Benz kamyon üretim ağındaki  önemi daha da artarken, Mercedes-Benz Türk motor gücü 160 HP ile 600 HP arasında değişen geniş bir ürün yelpazesini Aksaray üretiminden sunuyor. Bu adım, Mercedes-Benz’in Avrupa’daki iki önemli kamyon üretim tesisi olan Wörth ve Aksaray Fabrikalarında kapasite kullanımına büyük oranda esneklik getirmesinin yanısıra kapasitenin daha verimli kullanılmasını da sağlayacak. Bununla birlikte şirket, yurtiçi pazarında müşterinin beklentilerine ve özel isteklerine de daha hızlı yanıt verebilecek.

Tam otomatik Mercedes-Benz PowerShift şanzımanı çekicilerde seri donanımı kapsamında sunan Actros, yüksek yakıt ekonomisi ve düşük emisyon değerleri ile günümüzün önemli ihtiyaçlarına cevap veren BlueTec motorlarla donatılıyor.  “Dünyanın en az yakıt tüketen 40 tonluk kamyonu” ünvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan Actros, “2009 Yılının Kamyonu” ünvanını da taşıyor.

Actros üretimine başlamasından sonra Mercedes-Benz Türk şimdi de yeni bir atılıma geçiyor: Kuruluş yılı olan 1986’dan bugüne kadar 230 Milyon € yatırım gerçekleştirilen Aksaray Fabrikasına şirket gelecek 5 yılda 130 Milyon € tutarında yatırım yapacak.

Böylece üretimde verimliliğin, esnekliğin ve kalitenin geliştirilmesi, üretimin daha çevre dostu hale gelmesi ve istihdamın artırılması hedefleniyor.

Son 8 yıldır kamyon pazarında pazar liderliğini elden bırakmayan Mercedes-Benz Türk, günümüzde 6 ton ve üzeri kamyon pazarında %40’lık bir pazar payı ile bu liderliğini sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana 130.000’ in üzerinde kamyon üretilen ve bu üretimin 24.000’den fazlası ihraç edilen fabrika, 1.660 çalışana sahip ve yıllık 14.500 adetlik kamyon üretim kapasitesi bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı