Buradasınız
Home > Güncel > Afetlere Meydan Okudu Gözünü Zirveye Dikti

Afetlere Meydan Okudu Gözünü Zirveye Dikti

Toyota tedarik zincirini ve küresel üretimini etkileyen 2011 yılındaki Japonya depremi ve tsunami felaketinin olumsuz etkilerini silmeyi başardı. Toyota, 2012 yılının Mart ayında sona eren mali yılda 3,5 milyar dolar kar etti. Bir önceki mali yıla göre yüzde 30 oranında azalan kar oranına rağmen hızlı toparlanma sürecini başarıyla yöneten Toyota, gelecek yıl ise 9,5 milyar dolar kar etmeyi planlıyor. Toyota Ocak-Mart 2012 dönemindeki karını da geçen yıl aynı döneme göre dört kattan fazla artirarak 318,2 milyon dolardan 1,5 milyar dolara yükseltmesi, gelecek yıl  için planlanan kar beklentilerini destekliyor .Toyota’nın araç satışları da önceki yıla göre 44 bin artarak 7,4 milyona çıkarken, gelecek yıl   satışlarının 1,3 milyon artarak 8,7 milyona ulaşacağını tahmin ediliyor.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın geçmiş tarihine bakıldığında tüm zorluklardan güçlenerek çıktığını belirterek “Markamız kurum kültüründen taviz vermeden gelişim gösterdiği bu süreçte liderliğe kavuşmayı başarmış, her zaman dönüşleri sıçrama şeklinde olmuştur. Son veriler bunu göstermektedir” dedi. Bozkurt Toyota’nın ürün geliştirme anlayışında yeni bir döneme adım attığını da söyleyerek “Yeni nesil Toyota modellerinin, müşterilerimizin ihtiyaçlarının yanında arzularına da hitap edeceğine inanıyoruz. Toyota, bu yeni dönemde her zamanki kalite ve dayanıklılığın yanısıra, daha çok heyecan veren, tutkulu  ve çekici görünüme sahip modelleri farkını ortaya koyacaktır.” şeklinde konuştu.

Toyota’da Değişim Rüzgarı

Toyota, yeni tasarım ve ürün geliştirme anlayışıyla da yeni bir dönemin öncülüğünü yapıyor. Özellikle tasarım konusunda radikal bir değişim içine giren Toyota, tutkulu ve çekici görünümüyle çok daha geniş kitlelerin öncelikli tercihi olmayı hedefliyor. Toyota, Yaris, Avensis ve spor otomobilde anlayışları değiştiren GT86 spor otomobil modeli ile yeni tasarım anlayışı paralelinde “Sıradaki Toyota’yı Bekleyin” mesajını  tüm dünyaya veriyor.

Toyota’nın değişen yeni yüzü yeni değerleri sinerji ile harmonize eden bir yapıya sahip.

Toyota’nın “Keen Look” (keskin bakışlı) ve “Under Priority” (öncelikli) felsefesinin birleşimi olan tasarım anlayışı heyecan verici yeni tasarım yaklaşımına yön veriyor. Bu yeni tasarımın öncüleri olan Yaris ve Avensis Türkiye yollarındaki yerini alırken GT86 yaz aylarında tüm Avrupa ile birlikte ülkemizde de satışa sunulacak.

Toyota’da Üretim Anlayışı da Değişti

Toyota’nın ürün geliştirme ve üretim anlayışında da yeniliklere gidildi.

Toyota’nın yeni ürün geliştirme metodolojisi, çekici tasarımları maliyet etkinliği ile birleştirmeyi hedefliyor. Yeni sistemde Baş Mühendislerin rolü ve önemi artırılırken, planlama ve tasarım bölümleri arasındaki ilişki de iyileştiriliyor. Yeni metodoloji, aracın temel fonksiyonları olan hareket, dönüş ve durma olmak üzere üç temel fonksiyonunun yanısıra yolcular, sürüş pozisyonu gibi konularda ideal mühendislik standartlarının yanısıra ve tasarım özgürlüğü sunmayı da hedefliyor. Toyota, bu yeni üretim anlayışıyla verimliliği düşük maliyetlerle yakalamayı amaçlıyor..

Hedef Tam Kapasite

Geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün Japonya’da Toyota’yı ziyaret ettiğini de hatırlatan Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Nagoya kentindeki Toyotacity’de, Toyota Yönetim Kurulu Başkanı Fuijo Cho ve Başkan Yardımcısı Takeshi Uchiyamada ile gerçekleşen buluşmadan Sakarya’daki fabrıikanın tam kapasite ile çalıştırma ortak görüşünün çıktığını söyledi. Bozkurt, Bakan Ergün’ün Toyota yönetiminden “Sakaria” adı ile yeni bir model istediğini de söylerek “ Bu konu ciddiye alınmıştır ve üzerinde çalışılmaya değer bulunmuştur. Bununla birlikte Bakanımız Toyota’nın Türkiye’de bir AR-GE merkezi kurup Afrika, Ortadoğu ve Arap Yarımadasına ihraç edilebilecek bir modelin gelişebilmesi için çalışmaları gerçekleştirebileceklerini iletmiştir. Toyota Yönetim Kurulu Başkanı Cho da bu konuda geç kalındığının farkında olduklarını ve bu pazarları yeterince tanımadıklarını kabul etmiş ve  bu nedenlerden ötürü oradaki müşteri ihtiyacını karşılayamadıklarını sayın bakanımıza iletmiştir.” dedi.

Çevreci Otomobil Teknolojileri

Tasarım anlayışındaki yeniliklerin yanında çevreci otomobiller üretme konusundaki kararlılığını da gözler önüne seren Toyota, ilk şarj edilebilen elektrikli hibrid aracı olan Prius Plug-in Hybrid  ile de bir dönüm noktasına imza atıyor. Tam hibrid teknolojisi ile üretilen Prius Plug-in Hybrid, bugüne kadar dayanıklılık ve güvenilirlik konusunda kendini kanıtlayan tam hibrid teknolojisinin en yenisi ve en çevrecisi olarak dikkat çekiyor. Prius Plug-in Hybrid  yüzde 70’lere varan enerji tasarrufu sağlıyor.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’nin 2011 yılında ithal ettiği petrolün 25 milyar USD’lik kısmının ulaşımda kullanıldığını kaydederek “Bu yıl artan maliyetlerden dolayı 30 milyar doları geçebilir. Böylesine yüksek maliyetler gözönüne alındığında yakıt tasarruflu otomobillerin kullanılması önemlidir. Bir örnek vermek gerekirse; 7,5 milyonluk binek araç parkında dizel yakıtlı araç adetini yüzde 1 azaltıp benzinli araç adetlerinin oranını yüzde 1 artırıp ve buna yüzde 0,1 oranında benzinli hibrid araçları da eklersek ortaya bizim hesaplarımıza göre toplam yıllık cari kazanç 140 milyon TL’ye ulaşıyor. Vergi geliri de 73 milyon TL. artıyor.” diye konuştu. Bozkurt şunları söyledi:

“ Yalnızca İstanbul trafiğinde 10 bin hibrid araç olsa yılda 36.5 milyon TL. yakıt tasarrufu sağlanıyor. Çevreci araçlara teşviklerin olumlu sonuçlar doğurduğu ortadadır. Japonya’da2012 yılında çevreci araç vergi teşviği, yeşil vergi, hurda teşviği sayesinde hibrid pazar payı yüzde 26’ya yükselmiş durumda. 2011 yılında Japonya’da 456.324 adet hibrid araç satılmış olması bu teşviklerin yararını ortaya koymuştur”

C Sedan Sınıfı’na Yeni Üye

Toplantıda basın mensuplarının sorusu üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanı’nın Toyota’ya sunduğu Sakaria isimli ve Türkiye’de üretilecek model hakkında da görüşlerini açıklayan Bozkurt, yeni modelin C Sedam pazarında yer alacağını belirtirken, üretiminin Türkiye’de yapılacağını doğruladı. Gelecek yılın ortasında satışa sunulması hedeflenen Sakaria’nın katkısıyla Corolla’nın ulaştığı 22 bin adetlik satış rakamının bu pazarda 30 binlere çıkacağı öngörülüyor. Sakaria için 150 milyon euro ek yatırım gerçekleşeceğini belirten Bozkurt, vergi ve maliyet avantajıyla yeni modelin başarılı olacağını söyledi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı