Buradasınız
Home > Güncel > Acropolis’de Kazanan Ogier

Acropolis’de Kazanan Ogier

Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) sezonun yedinci yarışı Yunanistan’da gerçekleşirken, Acropolis Rallisi’ni kazanan isim Citroen Total takımının Fransız pilotu Sebastian Ogier oldu.

Birbirinden zorlu etaplarıyla nefes kesen bir mücadeleye sahne olan rallinin son beş etabına girilirken takım arkadaşı Loeb’in arkasında olan Ogier, son gün ortaya koyduğu performansla yarışı kazanarak, bu sezonki üçüncü zaferine imza attı.

Rallinin özellikle çakıllı zeminde gerçekleşen üçüncü ve son gününde Loeb’in daha düşük bir performans sergilemesi ve riske girmemesi Fransız pilotun avantajını kaybetmesine neden oldu ve 2.2 saniye arkasında son güne başlayan Ogier bu fırsatı çok iyi değerlendirmeyi bildi.

Loeb’in aracı kontrol etmekte zorlandığı çakıl etaplarının sadece ilki sona ererken aradaki farkı 0.1 saniyeye kadar düşürebilen Ogier’in atağına en iyi zamana imza attığı günün ikinci etabında yanıt veren Loeb, Loutraki’deki servis noktasına kadar liderliği korumayı başardı.

Ancak servis noktasından sonra Loeb için işler hiç de iyi gitmedi. Özellikle 16 ve 17. etaplarda çeşitli engellerle karşılaşan Loeb abvantajlı konumunu hızlı bir şekilde kaybederken, adeta uçan Ogier gün sonunda sadece seyirci etabı kalmışken Loeb’in 10.5 saniye önüne geçmeyi başardı.

WRC /  Yunanistan / Acropolis / Ralli / Sebastian Ogier / Citroen

Yarış sonunda performansını değerlendiren 27 yaşındaki Fransız pilot Ogier şunları söyledi; “Cuma günü benim için zor bir start oldu ancak sonrasında iyi bir ritim yakalamayı başardım. Özellikle Cumartesi günü çok daha sıkıydık.”

Citroen DS3 WRC ile yarışan ekibin co-pilotu Julien Ingrassia ise “Çok mutluyum ve bu sonucu almak mükemmel.” sözleriyle duygularını dile getirdi.

LOeb’in giderek düşen performansı ile ilgili olarak kendisinin de yavaşladığını ve aslında çok hızlı olmadığını belirtirken, etapta çok fazla toz olduğunu, bu nednele Loeb’i çok fazla zorlamak istemediğini ve risk almadığını söyledi.

Toplamda 25 puan toplayan ve üç puan da seyirci etabında Loeb’i 0.009 saniye farkla gereçerek kazanan Ogier, genel klasmanda 124 puanla üçüncü sırada bulunuyor. Rallide ikinci olan Loeb ise kariyerinde 100. kez podyuma çıkarken, genel klasmanda 146 puanla liderliğini korumayı başardı.Rallide ilk iki sırayı alan Citroen, markalar sıralamasında 55 puanla, Ford’un önünde lider durumda bulunuyor.

Ralli sonunda açıklama yapan Loeb ise iyi bir mücadele olduğunu ve yavaşladıkları için kazanamadıklarını söylerken, yavaşlama sebebinin rallinin en hızlısı olduklarını düşünmelerinden kaynaklandığını belirtti. Yarışta ilk ekip olmaları nedeniyle yolu iki kez temizlediklerini ve bunun kendileri için dezavantaj olduğunu belirten LOeb, daha iyisini yapamayacaklarını da vurguladı.

Yarışta üçüncü sırayı ise Ford Fiesta RS WRC ile yarışan Mikko Hirvonen aldı. Seyirci etabında Loeb’in 2.6 saniye gerisinde kalan Hirvonen üçüncülükle yetindi.

Fin pilot Jari-Matti Latvala ise son gün beş etapta günün en hızlı ismi oldu ancak mekanik arızalar yaşayınca dokuzuncu sırada yarışı tamamlayabildi. Latvala, Super 2000 WRC’de vatandaşı Juho Hanninen’in ardından genel klasmanda ikinci sırada bulunuyor.

Acropolis’de dikkat çeken isimlerden biri de Norveçli pilot Petter Solberg oldu. Kendi takımıyla sergilediği mücadelesiyle öne çıkan Solberg yarışı dördüncü sırada tamamladı. Soberg yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Performansımdan çok mutluyum ve daha fazlasını yapamazdım.  Çok zorladım ve elimden gelen herşeyi yaptım ancak özel takım özel takımdır ve bizim gibiler için herşey çok zordur.”

Petter’in ağabeyi Henning ise M-Sport Stobart Fiesta ile beşinci olurken, takım arkadaşı Matthew Wilson altıncı sırada yarışı tamamlayabildi.

Nisan ayı ortasında gerçekleşen Ürdün Rallisi’nden bu yana ilk kez ralliye katılan ve parkurlara Acropolis’de dönen Kimi Raikkonen ise Ice 1 Racing ile yedinci olmayı başardı. 2007 yılında F1 şampiyonluğu yaşamış olan Raikkonen ise yarış sonundaki değerlendirmesinde “Çok fazla şeye gerek yoktu ve biz bugün kazanabilirdik. Bu dereceyi çok kolay ve sakin bir sürüşle aldık.” ifadelerini kullandı.

Yarışın en ilgi çeken isimlerinden biri ise 10. sırada finişe ulaşmayı başaran FERM Power Tools Takımı’nın Alman pilotu Dennis Kuipers oldu. “Çok mutluyum çünkü böyle bir sonuç alabileceğimi hiç düşünmemiştim. Çok iyi olduğumu hissettim ve büyük bir problem yaşamadım ve önemli bir hata yapmadım.” sözleriyle sevincini dile getiren Dennis’in babası Rene ise Fiesta RS WRC ile 17. oldu.

Yarışta hayalkırıklığına uğrayan isimler de vardı. Munchi’s takımının Fiesta ile yarışan pilotu Federico Villagra motor arızası nedeniyle ikinci gün yarış dışı kalırken, MINI John Cooper Works WRC ile yarışan Brezilyalı Daniel Oliviera ise Pazar günü açılış testleri sırasında yaşadığı mekanik arıza nedeniyle yarışa devam edemedi.

Takvimin bir sonraki yarışı 28-30 Temmuz tarihlerinde Finlandiya’da yapılacak.

[table id=93 /]

[table id=94 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı