Buradasınız
Home > Güncel > ABS Olmadan Asla!

ABS Olmadan Asla!

Otomobillerin güvenlik sistemleri listesi;  ABS, EBD, ESP diye uzayıp gidiyor. Teknolojideki yeniliklerle birlikte uzayan bu liste, otomobil satışlarında büyük önem taşır hale geldi. Bu kabarık liste, otomobil satın almak isteyenleri kimi zaman seçim yapmak konusunda da zorluyor. Yine de satın alacakları araçlarda, bazı güvenlik sistemlerinin bulunmasını özellikle talep edenler de var.

Sahibinden ikinci el araba bulmak veya satmak isteyenlerin buluştuğu online otomobil ilan sitesi Tasit.com’un incelemesine göre araç satın alacak kişilerin arama kriterlerinin arasında mutlaka ABS (Antilock Brake System) yer alıyor. Bunun yanı sıra Tasit.com’ un sosyal medyasında yapılan anket sonuçlarına göre otomobil satın alacak kişilerin yüzde 52’si ABS olmadan asla diyor. Bu oranı yüzde 21 ile klima, yüzde 16 ile hava yastığı ve yüzde 11 ile ESP takip ediyor. Bu sonuçlardan ABS sisteminin taşıt alırken en önemli özelliklerden biri olduğu anlaşılıyor. Peki,  otomobil seçiminde en büyük etkenlerden biri olan ABS nedir, ne işe yarıyor?

ABS Nedir?

ABS, taşıtlarda ani frenleme sırasında, tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek maksimum direksiyon hakimiyeti sağlayan sistemdir. ABS, Almanca da “Anti Blokier System” adlandırılırken İngilizcede ise Anti-lock Braking System olarak ifade ediliyor. Otomobil alanında büyük bir gelişme olan bu sistem, ilk defa 1936 yılında otomobiller üzerinde uygulanmaya başlanmış. Sistem 3 ana parçadan oluşuyor; elektronik kontrol ünitesi (ECU),  ABS hidroliği ve tekerlek hız sensörleri.

ABS Nasıl Çalışır?

ABS sisteminde, ECU kontrol ünitesi, tekerleklerin üzerinde yer alan sensörler aracılığıyla, lastikler ile iletişim halindedir. Ani frenleme esnasında lastiklerden herhangi biri sıfıra yakın bir durma eğilimi gösterirse,  bu durum sensörler tarafından ECU kontrol ünitesine iletilir. ECU bu durumu algıladığında, lastik üzerindeki fren basıncı azaltılır. Bu sayede tekerlek hız kazanarak, tekerleğin kilitlenmesi engellenir ve direksiyonun hareket kabiliyeti mümkün olan en iyi şekilde arttırılmış olur. Bu işlem saniyede 16-20 kez, fren pedalı üzerindeki etki kalkıncaya kadar devam eder.

Tasit.com’ un incelemesine göre ABS, tüm sürücüler için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Ancak ABS sistemi güvenli sürüş için tek başına yeterli değil. Tasit.com editörü Alper GÜLER, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “ Hemen herkes için olmazsa olmaz kriterler arasında yer alan ABS sistemi otomobil sektörü için atılan büyük adımlar arasında. Bu adımlar sayesinde taşıtların güvenlik sistemleri gün geçtikçe gelişme gösterdi.  Ancak ABS sisteminden doğru şekilde yararlanabilmek için, kullanımı ile ilgili püf noktalara dikkat etmek gerekli.  Ani frenleme sırasında fren pedalına geri bildirim için titreşim yayılır. Siz frenleme yapmaya başladığınız andan itibaren engeli atlatıncaya kadar fren pedalına uyguladığınız kuvveti azaltmamanız gerekir. Bu titreşimleri hissettiğiniz anda paniğe kapılarak fren pedalı üzerindeki etkiyi azaltırsanız kurtulabileceğiniz engelden kaçamayarak kazaya neden olabilirsiniz. Daha güvenli sürüş için çıkılan yolda, bu teknolojileri kullanırken daha bilinçli olmaya ihtiyaç var.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı