Buradasınız
Home > Güncel > ABD’nin En Güvenlisi MINI Countryman

ABD’nin En Güvenlisi MINI Countryman

MINI Cooper Countryman yapılan son testlerde ön, yan, devrilme ve arka darbe korumasında “İyi” derecesini kazanarak Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün (IIHS) “Top Safety Pick” (En Güvenli Araç) ünvanını elde etti.

MINI Countryman, IIHS “Top Safety Pick”(En Güvenli Araç), unvanını alan ilk MINI ve IIHS’nin, devirmeli kazalarda en sıkı kriteri olan tavan sağlamlığı konusunda “iyi” performans derecesini elde eden, BMW Group çatısı altında yer alan ikinci model. Countryman’in tavanı, otomobilin ağırlığının neredeyse 5 katına eşit bir güce karşı dayanıyor. Karşılaştırmak gerekirse, şu anki ABD standardı araçlarda 1.5 kat ağırlığa kadar dayanabilmeleri.

Bu dereceleri kazanmak için, “İyi” darbe testi derecelerine ek olarak, standart olarak tüm MINI modellerinde bulunan ve önemli çarpışma uyarı özelliği olan elektronik denge kontrolü (ESC) donanımına sahip olunması gerekiyor.

Eksiksiz güvenlik donanımı.

Bir çarpışma durumunda optimum güvenlik için tasarlanan MINI Countryman’in gövde yapısı baskı noktalarını ve deformasyon bölgelerini tanımlayarak pasif güvenlikte yeni standarları belirlemiştir.

Çarpışma tepkisi açısından, MINI Countryman’in hem önden çekişli hem de dört çeker versiyonları aynı performansı gösteriyorlar. Bu eşitliği garanti etmek için, ALL4 otomobil bir çarpışma durumunda darbe enerjisini emmek için birbirine yol veren iki öğeden oluşan yenilikçi bir destek miline sahip. MINI Countryman’in gövde yapısı aynı zamanda, bir çarpışma durumunda maksimum yolcu güvenliği sunmak için tasarlanmıştır. Fazla yük dirençli taşıyıcı yapıları, tam olarak tanımlanan deformasyon alanları ve son derece dayanıklı yolcu hücresi darbe güçlerini yolculardan uzak tutmaya yarıyor.

MINI modelleri yolcu güvenliğini arttırmak için markanın önemli bir standardını yansıtarak, altı standart hava yastığını da içeren çok sayıda güvenlik donanımına sahip. Üç noktadan bağlı aktif gergili emniyet kemerleri, önde kemer germe mekanizması ve kemer güç sınırlayıcıları ve arkada çocuk koltuğu isofix prizleri ile – hepsi standart olarak – tüm yolcular için mevcut.

Dinamik Denge Kontrolü (DSC) tüm modellerde standart. Aktif güvenlik, kritik sürüş şartlarında standart kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS), Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBFD) ve Viraj Fren Kontrolü (CBC) tarafından arttırılmış.

Fren Yardımı frenlerin acil kullanımını algılıyor ve çok hızlı bir şekilde maksimum fren basıncını uyguluyor. DSC ile birlikte yokuşta kalkış yardımı, eğimli bir yolda fren pedalı bırakıldıktan sonra ve debriyaja basılmadan önce otomobilin arkaya doğru kaymasını önlemek için fren basıncını üç saniye daha devam ettiriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı