Buradasınız
Home > Güncel > ABD’nin En Güvenli Aracı Subaru

ABD’nin En Güvenli Aracı Subaru

Subaru’nun 5 farklı modeli Amerika Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS)  tarafından yapılan güvenlik ve çarpışma testlerini geçerek “Yılın En Güvenli Aracı” ödülüne layık görüldü.

66 otomobilin ödül kazandığı araştırmada katıldığı her kategoride ‘’ En Güvenilir ‘’ araç seçilen tek firma Subaru oldu. Subaru’nun ‘Top Safety Pick 2010’ ödülüne layık görülen araçları; Forester, Outback, Legacy,Tribeca ve Impreza.

Subaru’nun farklı segmentlerde yer alan toplam beş modelinin IIHS – Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü tarafından yapılan testlerde önden, arkadan ve yandan çarpışmalarda sürücülere ve yolculara maksimum güvenlik sağladığı belirlendi.

Toplam 66 modelin ödül aldığı araştırmada, Subaru katıldığı tüm kategorilerde en yüksek puanı alarak “Yılın En Güvenli Aracı” Ödülünü aldı. Subaru’nun Forester, Outback, Legacy, Tribeca, Impreza Sedan ve Hatchback modelleri tavan sağlamlığı ve takla atma testlerinde de en üst düzey güvenlik sağladı.

Araçlar nasıl değerlendiriliyor?

Enstitü’nün önden çarpmalara karşı dayanıklılık değerlendirmeleri 40 mil/saatlik ofset çarpışma testlerine dayanıyor. Her bir aracın genel değerlendirmesi ise yolcu mevkiindeki intrüzyon ölçümlerine, sürücü koltuğundaki Hybrid III erkek test mankenin saate 50 mil hızdaki sakatlanma ölçümlerine ve test esnasında bağlama sisteminin mankenin hareketini ne ölçüde kısıtlandığını gösteren yavaş çekim film analizine dayanıyor. Yan değerlendirmeler ise saate 31 mil hızda harekete eden aracın yandan bir bariyere çarpmasındaki performansına dayalı olarak gerçekleşiyor. Bariyer küçük aracın veya spor amaçlı taşıtın ön tarafını temsil ediyor. Puanlar mankenlerde kaydedilen sakatlanma ölçümlerini, baş koruması konusunda alınan önlemlerin değerlendirilmesini ve aracın aldığı darbe esnasındaki yapısal performansını yansıtıyor.

Tavan dayanıklılığı testinde metal bir plaka saniyede 0.2 yer değiştirme oranında tavanın bir tarafına doğru itiliyor. Devrilmeye karşı koruma kriterinden iyi puan alabilmek için 5 inçlik bir çarpışmaya ulaşmadan önce tavanın, aracın kendi ağırlığının 4 katı ağırlığa denk gelen bir kuvvete dayanabilmesi gerekiyor.

Arkadan çarpmalardan koruma kriteri iki basamaklı bir prosedüre göre değerlendiriliyor. Puanlandırma için başlangıç noktaları baş desteği geometrisinin ölçümleridir – bir desteğin yüksekliği ve normal boydaki bir adamın başının arkasındaki yatay uzunluk. İyi veya makul geometriye sahip koltuk/baş desteği boynu zorlayan bir manken kullanılarak dinamik olarak test ediliyor. Bu test duran bir aracın arkadan saate 20 mil hızla çarpmaya uğramasının simülasyonudur. İyi geometriye sahip olmayan koltuklara düşük not veriliyor.

Testler A.B.D’de faaliyet gösteren ve güvenirliğiyle bilinen IIHS, Otoyol güvenliği için Sigorta Enstitüsü tarafından gerçekleştirildi. Araç sigortacıları tarafından finanse edilen organizasyon araçların çarpışmalara ve kazalara karşı güvenlik özelliklerini test ederek değerliliğini araştırıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı