Buradasınız
Home > Güncel > 95 HP’lik Fiorino Türkiye’de

95 HP’lik Fiorino Türkiye’de

Fiat Fiorino Trekking

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasının üretim bantlarından inen Minicargo projesinin Fiat markalı yüzünü temsil eden Yeni Fiat Fiorino’nun daha güçlü dizel motora sahip “Trekking” versiyonu da satışa sunuldu.

34 bin 190 TL’den başlayan kampanyalı anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çeken 1.3 litre 95 HP’lik dizel motorlu Yeni Fiat Fiorino Trekking, çamur, kar, kum gibi kaygan zeminlerde çekişi ön tekerlekler arasında dengeleyen gelişmiş ESP sistemi (Traction Plus) ve yerden 20 mm yükseltilmiş yapısıyla farklılaşıyor. Daha fazla performans ve daha ideal yakıt tüketimi dengesi sağlayan değişken türbin geometrisi ve Start&Stop sistemiyle birlikte kombine edilen 1.3 litre 95 HP’lik yeni dizel motor, hem 4.3 lt/100 km’lik müthiş yakıt ekonomisi hem de 113 g/km’lik düşük karbondioksit emisyon salınım değeri gibi ekolojik değerler sunabiliyor. 200 Nm’lik tork değeriyle sınıfında lider bir performans sunan yeni dizel motor, tam yüklü durumlarda her türlü yol koşulunda Yeni Fiat Fiorino Trekking’e daha atak bir sürüşü garanti ediyor.

Yeni Fiat Fiorino Trekking’in standart donanımları arasında Traction Plus, yokuş kalkış desteği, EBD destekli ABS, sürücü ve yolcu ön havayastıkları, sürücü ve yolcu yan havayastıkları, klima, direksiyondan kumandalı MP3 çalarlı radyo-CD müzik sistemi, arka park sensörü, yol bilgiayarı, sağ/sol sürgülü kapı, tavan rayları ve özel dış tasarım yer alıyor.Yenilenen Fiat Fiorino model ailesinin en farklı yüzü olarak yollara çıkmaya başlayan Fiorino Trekking, Fiat’ın çok amaçlı fakat bir yandan kompakt çözümler sunan model atağının bir başka yönünü temsil ediyor. Mevcut Fiat Fiorino modelleri arasında Combi Emotion versiyonu kadar sportif görsel özelliklere sahip Fiat Fiorino Trekking, hafif arazi şartlarına uyumlu gövde yapısıyla farklılaşıyor. Özel tasarım siyah renkli ön tamponu ve geniş yan çıtalara sahip Fiat Fiorino Trekking, özel tasarımlı paçalıklıkları, yeni tasarımlı 15 inç alaşım jantları ve 185/65 R15 serisi lastiklere evsahipliği yapan özel tekerlek yuvalarıyla ilk bakışta kendini belli ediyor. Bununla birlikte ön ızgaranın altında yer alan ve zorlu yol koşullarına karşı motor koruma görevi sağlayan muhafazaya sahip Fiat Fiorino Trekking, diğer versiyonlara göre yerden 20 mm yüksek yapısıyla da  hafif arazi şartlarında daha etkin biçimde ilerlemeyi mümkün hale getiriyor. Bir şehir otomobili kadar çevik, bir kompakt hatchback kadar şık görünen Fiat Fiorino Trekking, uygun fiyatı ve ekonomik kullanım maliyetleriyle sınıf standartlarını aşan özellikler sunuyor.

Yeni Fiat Fiorino Trekking’in en önemli özelliği ise zorlu ve kaygan zeminlerde çekişi artıran ve geleneksel 4×4 çekişe göre maliyeti çok daha az olan, ön tekerlekleri arasında güç dağılımını gerçekleştiren yenilikçi çekiş kontrol sistemi “Traction Plus” ile donatılması oluşturuyor. Fren sistemini kontrol ve idarede kullanılan özel algoritmalar sayesinde kontrol ünitesi elektronik olarak, kendinden kilitli elektromekanik diferansiyelin davranışını simüle eder. Yazılım konusunda yapılan iyileştirmeler ve kuvvetin normal (hidrolik) frenleme devresi aracılığıyla uygulanması, sistemin hareketini geleneksel sistemlere göre daha ilerici kılar. Ancak performans kolayca karşılaştırılabilirken sistemin ağırlığı da çok daha azdır.  Fiat Fiorino Trekking’de kullanılan “Traction Plus” sistemi gösterge paneli üzerindeki bir düğme aracılığıyla çalıştırılır ve 30 km/s’e kadar hızlarda işlev gösterebilir.

Sistem, herhangi bir çekiş tekerleğinin düşük veya sıfır derece kavramaya sahip olduğu koşullarda kontrol ünitesi kaymayı tespit eder ve hidrolik devreye, kayan tekerleğe fren uygulaması talimatını vererek çekişi, daha iyi kavrama yapan yüzeydeki tekerleğe yönlendirir. Böylece doğrusal dengenin ve kontrolün devam ettirilmesi sağlanır ve en bozuk ve kaygan yollarda dahi mümkün olan en iyi çekiş garantiye alınır.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı