Buradasınız
Home > Güncel > 500C’ye Abarth Yorumu

500C’ye Abarth Yorumu

2009 yılında 2 bin 700 adet Abarth Grande Punto ve 8 bin 400 adet Abarth 500 versiyonu dahil olmak üzere 22 binden fazla Abarth markalı otomobil ve 3 bin adetten fazla performans kiti satan İtalyan markanın son yeniliğini temsil eden Abarth 500C, hem görünüm açısından hem de teknik anlamda yapılan sıra dışı bir performans çalışmasını temsil ediyor. Fiat’ın mini sınıfta ikon haline gelen başarılı temsilcisi Fiat 500C’nin Abarth versiyonu, 140 HP’lik T-Jet motoru, görsel dinamizmi ve performans açısından daha güçlendirilen yürüyen aksam özellikleriyle farkını ilk görüşte belli etmeyi başarıyor.

Abarth’ın ürün yelpazesini genişleten yeni bir model olarak ayrıca dikkat çeken Abarth 500C, dinamik tasarımlı spoyleri, çift gövde rengi, isteğe bağlı olarak sunulan 17 inçlik ve elmas biçimli alaşım jantları, çift renk seçeneği sunulan elektrikli sofftop tavanı, ikiz susturuculu egzoz sistemiyle göz almayı başarıyor. Abarth 500C’nin kaslı kaputunun altında ise 16 supaplı ve turbo beslemeli 140 HP güç üreten 1.4 litrelik T-Jet motora yer veriliyor. Yarış tipi 6 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı Abarth füzesi, 206 Nm’lik maksimum tork değerinin de etkisiyle 0-100 km/s hızlanmasını 8.1 saniyede tamamlayabiliyor. 205 km/s’lik son hıza erişebilen Abarth 500C, 100 km’de ortalama 6.5 litrelik yakıt tüketim değeriyle de dikkat çeken ekonomik bir tüketim sonucu sunmayı başarıyor.

Bununla birlikte kullanıcıların isteklerine göre veya yol koşullarına göre iki farklı sürüş modu sunan Abarth 500C, Sport modu tercih edildiğinde güvenlikten ödün vermeden daha performanslı sürüş özellikleri sergileyebiliyor. Yarış otomobillerini andırır biçimde GSI adı verilen Vites Değişim Göstegesi’ne sahip Abarth 500C, bu otomatik co-pilot sayesinde doğru zamanda (arka arkaya 5 defa yanıp sönen LED ışıklandırmayla) vites büyütme tavsiyelerini sürücüsüne iletebilmektedir. Abarth 500C’de TTC adı verilen Tork Transfer Kontrolü sistemi ise ESP ile ortak çalışarak bir kilitli diferansiyel görevi yapıyor. Abarth 500C’nin viraj kabiliyetini arttıran TTC Sistemi, kilitleme yüzdesini ise hız gibi dinamik etkenlere bağlı olarak otomatik olarak ayarlayabiliyor. Abarth 500C’nin yürüyen aksam ve fren sistemi de mevcut performans değerlerine uygun olarak modifiye edilerek daha güçlü hale getirildi. Abarth 500C yine benzer şekilde modifiye edilen bir süspansiyon sistemine sahip olarak yollara çıkıyor. Önde bağımsız McPherson, arkada ise özel kalibrasyonlu torsiyon çubuklu yarı bağımsız süspansiyon sistemine sahip Abarth 500C, Abarth’ın akrep logosunun sportif yansımasını simgeleyen bir sürüş karakterine sahip olmasıyla konfor özellikleri ağır basan Fiat 500C versiyonundan farklılaşıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı