Buradasınız
Home > Güncel > 5 Yılda 2 Bin Şarj İstasyonu

5 Yılda 2 Bin Şarj İstasyonu

Otomotiv sektöründe devrim yaratan elektrikli araçlar, Türkiye’de Avrupa ile aynı anda satışa sunulacak. Yatırım ve istihdam anlamında ekonomiye yeni bir soluk getirecek bu yapılanma çerçevesinde Eşarj, şarj istasyonu ağının Türkiye çapında kurulumuna ilişkin harekete geçti.

Türkiye’nin en yaygın ve en hızlı elektrikli araçlar şarj istasyonu ağını kuracağız

Şarj istasyonları üretimi, satışı ve şarj istasyonu ağının kurulmasına yönelik çalışan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Barut; “Küresel ısınma ve çevresel sorunların hangi boyuta geldiği ortada. Yaşamak için bazı kaynakları tüketmek zorunda olsak da, çevre dostu teknolojileri devreye sokarak zararı asgari düzeye indirmeye çalışmak hepimizin görevidir” dedi.

5 yılda 10 milyon Euro’luk yatırımla 2 bin istasyon

Yirmi yılı aşkın süredir otomotiv sektöründe görev yapan biri olarak, elektrikli otomobil üretimi projesini ilk duyduğunda çok heyecanlandığını belirten Barut, sözlerini; “Ülkemizin ekonomik olarak gelişip, daha iyi sosyal yaşam standartlarına yükselmesindeki en büyük engel olan, en yüksek gider ve cari açık sebebimiz petrol ve türevleri kaynaklı giderlerimizin, kullanılacak her elektrikli araç başına yaklaşık 20.000 TL azalacak olması çok önemli bir katma değerdir. Çevre açısından baktığımızda da,  araç başına ortalama 6 ton daha az karbon salınımı olacak. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için alt yapı çalışması ve yaygınlık son derece önemli. Esarj olarak amacımız Türkiye’nin en yaygın ve en hızlı elektrikli araçlar şarj istasyonu ağını oluşturmak. 5 yıllık hedefimiz ise 10 milyon Euro’luk yatırımla Türkiye’yi ilk etapta 2 bin istasyona kavuşturmak” diyerek tamamladı.

2015 yılı sonuna kadar Türkiye’de 30 bine yakın elektrikli araç

Dünyadaki lider elektrikli araç üreticileri ile çözüm ortağı olmanın kendileri için çok önemli bir güç ve değer olduğunu ifade eden Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Cem Bahar; “Yüzde 100 elektrikli araçlar sundukları konfor, performans, ekonomik ve çevre dostu oluşları sebebiyle dünya otomotiv piyasasında yerlerini bulmaya şimdiden başladı. 2015 yılı sonuna kadar Türkiye’de 30 bine yakın elektrikli aracın trafiğe katılması bekleniyor. Dünyada ise 2020 yılı itibarı ile otomobil satışlarının yüzde %10’unu elektrikli araçların oluşturacağı öngörülmekte. Biz de Eşarj olarak sektördeki bu önemli yapılanmanın içerisinde yerimizi almak üzere 2008 yılından bu yana sürdürdüğümüz AR-GE çalışmalarımızı neredeyse tamamladık. Bugün düzenlediğimiz ilk bayi toplantımız ile 30 ayrı ilde yapılanmaya başlıyoruz. Bu kapsamda, elektrikli araç tercihinde bulunan tüketicilerin şarj etme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ülke geneline yayılmayı hedefliyoruz” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı