Buradasınız
Home > Güncel > 4 Milyon Dacia Yollarda

4 Milyon Dacia Yollarda

Renault Grubu bünyesinde Dacia markası, 7 yılda dünya çapında başarı yakaladı. Otomobilde temel standartları güvenilirlikten ödün vermeden en uygun fiyata sunan Dacia, bugün pazarın vazgeçilmez markalarından biri oldu.

Dacia; 1985 yılında 1 milyon, 1998 yılında 2 milyon ve bu tarihten tam 13 yıl sonra ise 3 milyonuncu üretimini gerçekleştirmişti. 1985 yılında ulaşılan ilk 1 milyon adet ise üretimin başlangıç tarihinden 17 yıl sonra gerçekleşmişti. Bugün ise 1 milyon araç üretimi sadece 3 yıl 5 ay gibi bir sürede gerçekleşti. Bu gelişme, Renault Grubunun markaya yaklaşık 1,2 milyar euro tutarındaki yatırımın bir sonucu.

Romanya Piteşti fabrikasında üretilen 4 milyonuncu araç ise, Nisan 2010’da lansmanı yapılan Dacia gamının altıncı modeli olan arazi modeli Dacia Duster oldu. Ezber bozan bu SUV modeli, ticarileştirildiği tüm ülkelerde büyük bir başarıyla karşılaştı.

4×4 ve 4×2 versiyonlarıyla mevcut olan Dacia Duster, dizel versiyonlarında engel aşma kapasitesi ve düşük CO2 emisyonlarıyla öne çıkıyor.

Dünyada 2010 yılı sonundan itibaren 100 bin sipariş alan ve 67 binden fazla satış rakamına ulaşan Duster, sadece Avrupa’da 56 bin 249 adetlik satışa ulaştı. Duster, Doğu Avrupa’da pazara sunulan en iyi otomobile verilen Autobest ödülünü de kazanmıştı

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı