Buradasınız
Home > Güncel > 3M’den Yenilikçi Çözümler

3M’den Yenilikçi Çözümler

Otomotiv sektöründe araç üretimi 1990 yılına oranla yüzde 58 artış gösterirken yapılan araştırmalara göre doğaya salınan karbondioksit miktarının da yine aynı yıla oranla yüzde 40 artış gösterdiği biliniyor. Nüfusun büyük şehirlere kayması, araç kullanımın artması ile araçların doğaya verdikleri zarar da her geçen gün daha da artıyor. İklim değişiklikleri ile mücadele her geçen gün hız kazanırken, otomobil üretimindeki yenilikler de daha çevreci otomobillerin piyasaya sürülmesini sağlıyor.

Ancak otomotivdeki çevre dostu uygulamalar sadece hibrit otomobiller ya da kullanılan malzemelerin çevre dostu olmasıyla sınırlı kalmıyor. 3M, mekanik birleştirme yerine piyasaya sunduğu akrilik köpük bant teknolojisi ile araç başına 2 ila 4 kg aralığında hafiflemeyi sağlıyor. Bir araçta yaratılacak her 1 kg’lık ağırlık azaltımı yılda doğaya 2,2 kg daha az karbondioksit salınmasını sağlıyor. Bir ağacın yılda 11 kg’lık karbondioksiti doğadan temizlediği göz önüne alınırsa her bir araçta sağlanacak 5 kg’lık bir hafifleme ile 1 ağacın yapacağı katkının sağlanabileceği ve dolayısıyla 1 ağacın kurtarılması anlamına geleceği bir gerçek. Bir yılda tüm dünyada üretilen motorlu araç sayısı göz önüne alındığında ağırlık azaltmanın ne kadar büyük bir önemi olduğu daha da net ortaya çıkıyor.

Yüzyılı aşkın bir süredir dünyanın en yenilikçi ve öncü şirketleri arasında yer alan inovasyon devi 3M’nin dünya genelinde önemli testlerin yapıldığı Ar-Ge merkezleri ile 30’dan fazla üretim tesisi bulunmaktadır.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı