Buradasınız
Home > Güncel > 3M’den Otomobillerin Ağırlığını Azaltan Çözümler

3M’den Otomobillerin Ağırlığını Azaltan Çözümler

Günümüzde çevre bilinci endüstrinin her alanına damgasını vurmuş durumda. Otomotiv sektörü bu alanda en çok çalışmanın yapıldığı sektörlerin başında geliyor. Otomotiv sektöründe araç üretimi 1990 yılına oranla yüzde 58 artış gösterirken doğaya salınan CO2 miktarının da yine aynı yıla oranla yüzde 40 artış gösterdiği biliniyor. Nüfusun büyük şehirlere kayması, araç kullanımın artması ile araçların doğaya verdikleri zarar da her geçen gün daha da artıyor. İklim değişiklikleri ile mücadele her geçen gün hız kazanırken, otomobil üretimindeki yenilikler de daha çevreci otomobillerin piyasaya sürülmesini sağlıyor. Ancak otomotivdeki çevre dostu uygulamalar sadece hibrit otomobiller ya da kullanılan malzemelerin çevre dostu olmasıyla sınırlı kalmıyor. Bir araçta yaratılacak her 1 kg’lık ağırlık azaltımı yılda doğaya 2,2 kg daha az CO2 salınmasını sağlıyor. Bir ağacın yılda 11 kg’lık CO2’yi doğadan temizlediği göz önüne alınırsa her bir araçta sağlanacak 5 kg’lık bir hafifleme ile 1 ağacın yapacağı katkının sağlanabileceği ve dolayısıyla 1 ağacın kurtarılması anlamına geleceği bir gerçek. Bir yılda tüm dünyada üretilen motorlu araç sayısı göz önüne alındığında ağırlık azaltmanın ne kadar büyük bir önemi olduğu daha da net ortaya çıkıyor.

3M, çevreye duyduğu hassasiyetini otomotiv sektörü için sunduğu çözümlerde de gösteriyor. Temel olarak doğadaki karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen 3M,  bu hedefine ulaşmak için araç tasarımında firmaların hem performans hem de konfor taleplerini karşılayacak yenilikçi ve teknolojik ürünleri ile otomotiv sanayine hizmet verdiğini belirten 3M Arıtma, Otomotiv Ürünleri Pazarlama Koordinatörü Meriç Karacaaev şunları söyledi: “3M olarak asıl hedefimiz araçların ağırlıklarını azaltarak doğaya salınan karbon miktarını düşürmek.  Bunun için araç üretiminde konvansiyonel birleştirme tekniklerine alternatif olacak yapısal sızdırmazlık bantlarından, akrilik köpük bantlara kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. 3M olarak araç için sunduğumuz birleştirme çözümlerinin yanı sıra muadillerine göre ağırlık başına izolasyon performansında çığır açan ThinsulateTM Akustik İzolasyon malzemeleri ile daha hafif ve daha sessiz araçların üretilmesinde araç üreticilerine çözümler sunuyoruz”.

3M’nin yenilikçi ürünlerinden biri olan cam kürecikler ile araç üreticileri plastik parça ağırlıklarını %5 ile %15 arasında azaltabiliyorlar. Bu ürün sayesinde aynı performans ile daha hafif araçlar üretilebilmesi mümkün kılınıyor. Cam küreciklerinin dışında yeni geliştirilen çevreci ve yenilikçi 3M’in tekerlek ağırlıklarını etkileyen kurşunsuz kompozit jant malzemesi ile araçlar hafifliyor, çevreye olan negatif etkiler azalıyor.

Yüzyılı geçkin geçmişi ile dünyansın en yenilikçi şirketleri arasında yer alan ve inovasyon merkezi olan 3M, otomotiv endüstrisinin karşılaştığı zorlukları sahip olduğu çevre bilinci ile müşterilerini dinleyerek, dünya çapında faaliyet gösteren araştırma, geliştirme ve üretim olarak otuzdan fazla tesisi ile mükemmel çözüme ulaşmaya çalışıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı