Buradasınız
Home > Güncel > 3M Türkiye Reflektif Şerit Uygulamasına Dikkat Çekiyor

3M Türkiye Reflektif Şerit Uygulamasına Dikkat Çekiyor

3M Türkiye, araç işaretlemeleri konusunda reflektif şeritler, kalıcı trafik işaretleri ve tabelalarda kullanılan, trafik güvenliği ile ilgili regülasyonlarda belirtilen reflektivite, açı ve dayanıklılık şartlarını yerine getiren ürünler geliştiriyor.

Reflektif işaretlemeler aracın arka ve yan bölümlerinin profilini net bir şekilde belirleyip aracın gece 1000 metreye kadar görünür kılıyor. 10 yılı aşkın bir süredir yapılan bilimsel çalışmalar ve saha araştırmaları, doğru şekilde işaretlenmiş kamyonların işaretlenmemiş kamyonlara göre kaza oranının otuz kat azaldığını ortaya koyuyor. Sürücüler gece koşullarında, işaretlenmiş kamyonları beş ila sekiz kat daha çabuk fark ediyorlar.  Böylece bu erken uyarı ile gerekli tedbiri alınıp zaman kazanılarak birçok hayatın kurtarılması mümkün kılınıyor.

Konuyla ilgili 3M Türkiye Reklam ve Baskı Ürünleri Bölümü Ülke Müdürü Ebru Erden “Geceleri trafikte görünür olmak sürücü ve araç güvenliği için vazgeçilmez bir öncelik. 3M reflektif araç şeritleri sayesinde ambulans gibi acil durum araçları, ağır vasıtalar, tehlikeli madde taşıyan araçlar gibi araçların gece görünürlüğü artıyor. Uluslararası bir yönetmelik olan ECE 104, ağır vasıta araçlar üzerindeki reflektif işaretlemelerin kullanımını düzenliyor. Bu yönetmelik pek çok Avrupa ülkesi tarafından hali hazırda uygulanıyor. Artık Türkiye’de de geçerli olduğu için yönetmeliğe uygun ürünlerin kullanılması gerekiyor. 15 Ocak 2012 tarihi itibariyle TÜV istasyonlarında 2011 model üstü araçların muayenelerden geçebilmesi için ECE104 ve ilgili standartlara uygun reflektif şerit uygulanması istenmektedir. Aksi takdirde ağır kusur sayılıp araçlar muayeneden geçememektedir” dedi.

ECE 104 nedir?

ECE 104, ağır vasıta araçlar üzerindeki retro-reflektif işaretlemelerin kullanımını düzenleyen uluslararası bir yönetmeliktir. Pek çok Avrupa ülkesi tarafından uygulamaya geçirilmiştir. Eğer ağırlığı 7,5 tonun üzerindeki bir ağır vasıta ya da 3,5 ton üzerindeki bir römorka sahipseniz, bu yönetmelik konusunda bilgi sahibi olmanız önemle tavsiye olunur…

Reflektif İşaretleme Neden Uygulanmalı?

 • Kazaları önleyip hayat kurtarmak için
 • Güvenliği artırmak ve araçların görünürlüğünü sağlamak için
 • Trafik kazalarını azaltıp ticari verimliliği artırmak ve tamir-bakım masraflarını azaltmak için
 • Şirketlerin; araç, sürücü, yolcu ve yaya güvenliği ile ilgili daha proaktif olmasını sağlayıp kurumsal imajlarını şirket içinde ve dışında güçlendirmeleri için
 • Herhangi bir kaza sonrası yönetmelik ihlalinden doğabilecek olası hukuki yaptırımlar ile karşılaşılmasını engellemek için
 • Şirketlerin ECE 104 kapsamında aldıkları güvenlik tedbirlerinin çalışanlarını tatmin etmesi için
Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  One thought on “3M Türkiye Reflektif Şerit Uygulamasına Dikkat Çekiyor

  1. Bünyemizdeki 21 adet tır için reflektif şerit almak için muayene istasyonu çevresinde araştırdık fakat fiyatlar inanılmaz yüksek geldi. İnternette küçük bir araştırma yaptık ve https://www.malzemeshop.com adresinden çok uygun fiyata 18 kutu satın aldık. ve tırlarımız muayeneden geçti. Teşekkürler.

  Comments are closed.

  Yukarı