Buradasınız
Home > Google > 2018 yılı yeni otoyol ve köprü geçiş ücretleri belli oldu

2018 yılı yeni otoyol ve köprü geçiş ücretleri belli oldu

2018 otoyol ve köprüler

CARMEDYA. COM – Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak olan köprü ve otoyol geçiş ücretlerini belirledi.

2018 Otoyol ve köprü geçiş ücretleri şu şekilde

Gelen zamlar araç sınıflarına göre değişim gösteriyor. Artışlar yüzde 10 ila 25 arasında değişiyor. Son zamla birlikte boğaz köprülerinden geçiş ücreti 8.75 liraya çıktı. Otoyollarda ise en düşük geçiş ücreti 2.5 lira ve en yüksek ücret 25 lira olarak belirlendi. Yeni fiyatların belirlenmesi ile özellikle şehir içinde toplu taşımaya insanların özendirilmesi hedefleniyor.

Otoyollara ne kadar zam geldi?

Köprü ve otoyollarda uygulanacak yeni zamların oranları da belirlendi. Boğaz köprülerinde, 1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 25, 3. 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama  yüzde 10 oranında artırılmıştır. Avrupa Otoyolu (Mahmutbey-Edirne), Anadolu Otoyolu (Anadolu İstasyonu-Akıncı), İzmir Çeşme Otoyolu ve İzmir Aydın Otoyolunda, 1. sınıf araç ücretleri  ortalama yüzde 25, 2. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 15,  3. 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 10 oranında artırılmış.

 Boğaz köprülerine ne kadar zam yapıldı?

Boğaz köprülerinde 6. Sınıf motosiklet ücretlerine artış uygulanmamıştır. Ancak sınıf bir olarak tabir edilen otomobillerin geçişi 7 liradan 8.75 liraya çıkarılmıştır. En düşük otoyol geçiş ücreti 2.5 lira , en uzun yol geçiş ücreti ise 25 TL.

Kübra Yeşilkaya
2014 yılında lisede, Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık bölümünü bitirmişdir. 2016 yılında SAÜ MYO Üniversitesinden, Habercilik ve Gazetecilik den mezun olmuştur. Ayrıca AÖF – Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir. 2014 den 2016 yılları sonuna kadar Kampüshaber gazetesinde Grafikerlik ve muhabirlik, aynı zamanda Hürriyet aile sitesinde editör yardımcılığı yapmıştır. Kısa bir süre M&T Reklam şirketinde grafik tasarımcı olarak yer almıştır. 2017 yılında Anadolu Yaşam Sağlık Tesislerinde Sosyal Medya Uzman yardımcılığı ve grafikerlik yapan Kübra Yeşilkaya, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup da yeni görevine devam etmektedir.

    Benzer yazılar

    Yukarı