Buradasınız
Home > Dosya > 2011 Otomotiv Modası Beyaz ve Gümüş

2011 Otomotiv Modası Beyaz ve Gümüş

2010 yılında, beyaz/inci beyazı, dünya renk sıralamasında yüzde 16 oranla gri ile birlikte üçüncü sırayı paylaşıyordu. Kuzey Amerika’da beyazın artan popülerliği ve Avrupa, Çin, Kore, Güney Amerika ve Güney Afrika’daki popülerlik dalgası ile birlikte, beyaz 2011 yılında payını dünya genelinde yüzde 22’ye yükseltti.  Bu yılki rapora göre, siyah ve gri, üçüncü ve dördüncü sıraya düşerken, kırmızı ve mavi sıralamadaki beşinci ve altıncı yerlerini korudu.

DuPont raporuna göre ilk 10’da yer alan popüler araba renkleri şöyle:

1. Beyaz/ İnci Beyazı ve Gümüş – her biri yüzde 22 (eşit oy)

3. Siyah/Siyah Etkisi – yüzde 20

4. Gri – yüzde 13

5. Kırmızı – yüzde 7

6. Mavi – yüzde 6

7. Kahverengi/ Bej – yüzde 5

8. Yeşil – yüzde 2

9. Sarı/ Dore – yüzde 1

10. Diğerleri – yüzde 2

DuPont renk pazarlama yöneticisi, Nancy Lockhart; “Beyaz/inci beyazı, tarih boyunca arabalar için popüler bir renk olmasına rağmen, bu seneki yükselişi DuPont’un tahmin ettiğinden fazla oldu. Gümüş ve siyah bir zamanlar lüksün simgesi olmasına rağmen artık bu alanda beyaz hüküm sürüyor. Dünya genelinde herkes, aracında konforu hissetmeyi istiyor.   Klasik beyaz ve inci parlaklığında beyaz efektleri lüks tasarımlara ilham kaynağı oluyor.” dedi.

DuPont Türkiye Otomotiv Çözümleri Müdürü Lale Kement konuyla ilgili şunları söyledi: “DuPont otomotiv renk trendleri alanındaki köklü deneyimiyle bu sene de oldukça detaylı ve sektöre ışık tutan bir rapor ortaya koydu. Türkiye geneline baktığımızda ise beyaz rengin ticari araç pazarında çok tercih edildiğini ve metalik gri rengin de ikinci sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Binek araç pazarında ise yine gri ve beyazın çekişmesini görüyoruz ve gri sıralamada öncülüğünü devam ettiriyor.”

Kuzey Amerika: Beyaz/inci beyazı liderliği sürdürürken, onları siyah ve gümüş takip ediyor

Kamyonet/SUV segmentinde yüzde 29’luk bir paya sahip olan beyaz/inci beyazı, Kuzey Amerika pazarında yüzde 23’lük payıyla, popüler araç rengi sıralamasında ardarda 5.yıl liderliğini korudu. Orta/CUV segmentinde ise beyaz, 2010 yılındaki yüzde 16’lık payını 2011’de yüzde 18’e yükseltti. Siyah/siyah etkisi ise bölgede %18’lik bir oran elde ederek

lüks araç segmentinde birinci sırada yer alırken, siyah etki, lüks segmentlerde siyahı geçmeye devam ediyor.  Gümüş, %16’lık payla bölge genelinde düşüş gösterdi; fakat Kuzey Amerika’daki kompakt segmentinde %20’lik payla başı çekmeyi sürdürdü.  Pazarda %13’lük bir paya sahip olan gri, tüm segmentlerde 4.sırada yer aldı. Kırmızı ise Kuzey Amerika pazarı genelinde %10’luk bir payla 5. sıradaki yerini korudu.  Çekici kahverengi/bej ve yeşil tonlarıyla oldukça etkileyici parlak maviler ve sarılar bölgede tercih edilen renkler olarak yerlerini koruyor.

Avrupa: Lüks Segmentte Siyah Hüküm Sürmeye Devam Ediyor

Lüks/lüks SUV segmentinde yaklaşık yüzde 40’lık payıyla siyah/siyah etkisi, Avrupa’da yüzde 25’lik bir oranla popülaritesini devam ettirdi. Siyah/siyah etkisi 2007 yılından beri bölgedeki liderliğini sürdürüyor. Beyaz/beyaz inci 2010 yılında yaklaşık yüzde beş oranında şaşırtıcı bir sıçrama yaparak %20’lik bir paya sahip oldu. Bu, büyük ölçüde, beyazın tüm model segmentlerindeki popülaritesinden kaynaklanıyor.

DuPont Avrupa Renk Tasarımcısı Elke Dirks; “ Beyaz, Avrupa’daki ekolojik megatrende de ilham kaynağı oldu. Çünkü bu renk, minimalizmi ve gelecek teknolojisini temsil ediyor.  Bu trend, beyaz/inci beyazının lüks segmentinde önemli ölçüde artışına sebep oldu” dedi.

Gri (%18) ve gümüş (%15) bu sene popülaritesinde düşüş yaşadı. Mavi ise otomobil pazarında, yüzde 7’lik payıyla Avrupa’da ilk beş renk arasında yerini aldı.

Gümüş Çin ve Güney Kore’de başı çekerken, Japonya’da Beyaz/ İnci Beyazı hakim

Gümüş,  yüzde 25’lik pazar payıyla Asya Pasifik bölgesinde başı çekerken, Çin ve Güney Kore’deki birinciliğini bu yıl da korudu.  Beyaz/inci beyazı ise Asya Pasifik bölgesi genelinde yüzde 25’ten biraz az pazar payıyla ikinci sırada yer alırken Japonya ve Hindistan’da birinci sırada yer aldı. 2010’da yüzde 7’lik bir düşüş yaşamasına rağmen gümüş, Çin pazarında %26’lık payıyla birinci sıraya oturdu. Siyah/siyah etkisi Çin’de bu yıl da ikinci sıradaydı; fakat yüzde dokuzdan fazla bir düşüş yaşadı. Mavi ise, küçük otomobil segmentinde yükselişe geçerken Çin’deki araçlar için diğer renkler daha fazla tercih edildi. Mavinin küçük otomobil segmentinde kullanımının artması ve diğer renklerin genel olarak kullanımının artması siyahtaki düşüşün kanıtı olarak görülebilir.

2010 yılında yüzde 28 olan beyaz/inci beyazının pazar payı, bu yılın raporuna göre yüzde 26 ile Japon pazarında birinci sıraya oturdu. Siyah/siyah etkisinde de %20’lik bir düşüş görüldü. Fakat %19’luk payıyla gümüşün ikinci sıradaki yerini alarak onu üçüncü sıraya geriletti.  Mavi (yüzde 9) ve gri (yüzde 9) Japonya’da ilk beşi tamamladı. Gri, geçen seneye göre yüzde 4’lük bir artış gösterdi.

DuPont Asya Pasifik renk pazarlama müdürü Kumiko Ohmura şöyle açıkladı: “Asya Pasifik bölgesinde, renk trendinin mavi ile doğaya ve çevreye döndüğünü görüyoruz.  Mavinin küçük otomobil segmentinde yükselişe geçmesi ve diğer renklerin de tüm segmentlerde daha fazla kullanılmaya başlanmasıyla birlikte siyahta bir düşüş görüyoruz”.

Güney Kore’de ise gümüş, yüzde 30 ve beyaz/inci beyazı yüzde 25’lik bir pay elde etti.  Siyah/siyah etkisi Güney Kore’de yüzde 15 ile üçüncü sıraya geriledi. Bu, 2010 yılına göre yüzde dokuzluk bir düşüşü gösteriyor.

Hindistan’da, açık renkler en üst sıralarda hakim olmaya devam ediyor; beyaz yüzde 28, gümüş yüzde 27’lik bir paya sahip oldu. Gri ise sadece yüzde 9 ile ülkede 3. sırada yer aldı.

Güney Amerika, Brezilya:  Gümüş ilk sırada

Gümüş yüzde 30’luk pazar payıyla Güney Amerika’da birinci sırada yer alırken Brezilya’da da tercih edilen renk oldu.  Güney Amerika’da ikinci en popüler renk ise bölgede yüzde 19’luk payla siyah/siyah etkisi oldu. Beyaz/inci beyazı ise tüm Güney Amerika pazarında sadece yüzde 17’lik bir payla bölgede üçüncü oldu. Brezilya’da da aynı oran geçerliydi.

Güney Afrika Beyaz/inci beyazını tercih ederken Rusya siyahı seçti

Pazarın yüzde 40’ını temsil eden araçlarıyla Güney Afrika, DuPont’un bu yılki raporuna göre incelenen tüm bölgeleri ve ülkeleri geride bırakarak beyaz/inci beyazı, dünya pazar payı en yüksek olan ülke oldu.  Onu, yaklaşık yüzde 22 ile gümüş ve yüzde 12 civarındaki payıyla siyah/siyah etkisi takip etti.

Rusya’da ise yüzde 23’ten fazla pazar payıyla siyah/siyah etkisi, en popüler otomobil rengi oldu.  Gümüş yüzde 22’den biraz fazla bir oranla ikinci sırada yer alırken beyaz/inci beyazı pazarın yüzde 15’ini temsil etti.  Yeşilin, Rusya pazarında yüzde 7’lik bir payı yakalamış olması da dikkate değer. 2010 yılına göre payını düşürmüş olsa da, DuPont raporunda yer alan diğer bölgelerden hala daha fazla.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı