Buradasınız
Home > Güncel > 2. El’de Yapısal Dönüşümün Öncüsü DOD

2. El’de Yapısal Dönüşümün Öncüsü DOD

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Doğuş Otomotiv Bayi Koordinasyonundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Cem Yurtbay ve DOD Genel Müdürü İlhami Eksin’in katıldıkları basın toplantısında, Dünya’da ve ülkemizde otomotiv sektöründe yaşanan yapısal dönüşüme dikkat çekildi.

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu yaptığı konuşmada, 2010 yılında, temsil ettikleri markalarla elde ettikleri önemli başarılar içerisinde, DOD’un ayrı bir rol üstlendiğini belirterek otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bilaloğlu, Doğuş Otomotiv olarak yılı yüzde 11 pazar payı ile pazardaki büyümenin üzerinde bir başarı ile tamamladıklarını söylerken, 2010 yılında otomotiv sektörünün ulaştığı 799.880 adetlik önemli hacme dikkat çekti. Bilaloğlu “Ülkemizde ikinci el alanındaki veri yetersizliğine karşın, DOD Markası’nın uzun yıllara dayanan verileri ve güçlü altyapısıyla kurumsal bir veri bankası görevini üstlendiğini belirten Bilaloğlu, 2010 yılında otomotiv sektöründe yaşanan hareketliliğin 2. el araç satışını da olumlu yönde etkilediğini belirterek “Sıfır km pazarındaki hareketlilik, pazarın doğrudan ilişki içerisinde olduğu ikinci el sektöründe de benzer bir şekilde sürmüştür. Sıfır km pazarında işlem yapan müşterilerin, mevcut araçlarını ikinci elde değerlendirmelerinin yanısıra; operasyonel filo kiralama pazarından dönen araçların ikinci elde oluşturduğu büyük hacim, geçtiğimiz yıl ikinci el alanında yaşanan hareketliliğin en önemli nedenleri olarak dikkat çekti. DOD olarak, ikinci el pazarını, sıfır km pazarında satılan her bir adet araç için, iki adet araç işleminin yapıldığı bir pazar olarak tanımlıyoruz. Bu öngörümüzden hareketle, 2010 yılında ikinci el pazarının, hafif ticari segmentiyle birlikte 1,5 milyon adet seviyesini aştığını öngörmekteyiz.” dedi.

DOD Kurucu Genel Müdürü ve Doğuş Otomotiv Bayi Koordinasyonundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Cem Yurtbay ise, Doğuş Grubu’nun ikinci el alanında da 90’lı yılların sonunda başlattığı öncü akımın, bugün geldiği noktanın ayrı bir anlam ifade ettiğini belirtti. DOD markasının Türkiye genelinde hızla yaygınlaşan yetkili satıcı ağı ve önemli bir rehber konumundaki web sitesi ile markanın kurumsal ikinci el otomotiv sektörünün lideri konumunda olduğunu kaydetti. DOD’un Türkiye’de ikinci el sektörünün kurumsallaşmasına öncülük ettiğini vurgulayan Yurtbay, markanın sektörde birçok ilke imza attığını belirterek “Türkiye’de kurumsal ikinci el sektöründe DOD birçok alanda ilklere imza atmıştır. İkinci elde ilk kurumsal araç alım satım web sitesi www.dod.com.tr, ilk garanti uygulaması, ilk açık artırma organizasyonu, ilk test sürüşü uygulaması, internet ortamında ilk araç fiyat bilgisi veren fiyatlandırma modulü, ilk resmi belge niteliğinde 101 Nokta ekspertiz kontrolleri, ilk kendi marka standartlarında kurumsal yapılanma, ilk müşteri memnuniyeti uygulaması ülkemizde ikinci el sektöründe yepyeni bir düzenin kurulmasına öncülük eden bu güzide markanın ve değerli ekiplerinin gerçekleştirdikleri kilometre taşlarıdır.”şeklinde görüşlerini ifade etti.

DOD Genel Müdürü İlhami Eksin ise, İkinci el sektörünü arz, talep ve pazar regülasyonları açısından değerlendirerek pazarda yaşanan yapısal dönüşüme dikkat çekerek “Türkiye’de ekonomi, global pazarlarda yaşanan değişimlere hızla uyum sağlıyor. Ülkemizde otomotiv sektöründe, özellikle de ikinci elde, son yıllarda yapısal bir değişim yaşanıyor. Bu yapısal değişim de arz, talep ve pazar regülasyonları olarak 3 önemli etken rol alıyor. Arz kanadında, Dünya’daki veriler incelendiğinde ülkemizde ne denli büyük bir gelişim potansiyeline sahip olduğu açıkca görülebilen filo kiralama sektörü, gelişimini büyük bir hızla sürdürüyor.” Filo sektörünün 2011 yılında kiralamadan dönen araçlarla ikinci elde 50 bin adedin üzerinde bir hacme ulaşacağının öngörüldüğünü belirten Eksin, DOD gibi kurumsal firmaların hızlı ve güvenilir yapılarıyla yönettikleri bu büyüklüklerin, alıcılar açısından da cazip koşullarda, geçmişi bilinen araçlara sahip olmayı mümkün kılarak talep yönünde de etkilerini gösterdiğini kaydetti.

Eksin, ikinci el sistemiyle ilgili devletin uygulamaya aldığı yeni düzenlemelerle araç devir işlemlerinin noterler kanalı ile otomasyona alınması ve devir masraflarının önemli ölçüde düşmesinin, sektöre hız kazandırdığını ve bu şekilde süreçlerin kayıt altına alınmasının da sektörde kurumsallaşma çalışmalarını teşvik ettiğini ifade etti. İkinci el sektöründe öncü kimliğiyle DOD’un bu yapısal değişime tam olarak hazır olduğunu vurgulayan Eksin, “Doğuş Oto Değerlendirme, arz-talep ve kanun koyucu kanadında tüm beklentileri karşılayabilen yapısıyla pazar yapıcı, kıyaslanamaz ve lider konumunu pekiştirerek sürdürecektir” şeklinde açıklamalarına devam etti.

2010 yılında sıfır km ve buna bağlı olarak ikinci elde oluşan araç tedarik sorunlarına rağmen satışlarını, bir önceki yıla göre yaklaşık %15 artırdıklarını vurgulayan Eksin, perakende alımların yanısıra Türkiye’deki belli başlı filo kiralama firmalarının çözüm ortağı olarak ülke genelinde düzenlenen DOD açık artırmalarıyla ve 60 noktaya ulaşan yetkili satış ağı ile satışlarını 2011’de 17.500 adede çıkaracaklarını ifade etti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı