Buradasınız
Home > Güncel > 2. El Pazarı Hız Kesmiyor

2. El Pazarı Hız Kesmiyor

Türkiye Otomotiv pazarında 2011 yılı Ocak-Mayıs döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yaklaşık 340 bin adetlik bir satış hacmine ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde elde edilen 220 bin adetlik satış hacmiyle kıyasladığımızda, satıslar yaklaşık yüzde 65 oranında arttı. DOD Genel Müdürü İlhami Eksin bu artışın 2. el pazarına da doğrudan yansıdığını belirtti.

2011 yılı Ocak-Mayıs dönemini değerlendiren Eksin, ikinci elde de tedarik sıkıntılarının yaşanmasına rağmen yılın hızlı başladığını söyleyerek “Uzun yıllara varan deneyimlerimiz ve istatistiksel verilerimizle, sıfır km pazarında satışı gerçekleşen her 1 adet araca karşın ikinci elde 2 adet aracın işlem gördüğünü öngörüyoruz. Buna göre 2011 yılının ilk 5 aylık döneminde toplam ikinci el araç pazarının 700 bin adet seviyesine ulaştığını düşünüyoruz. DOD olarak bizde aynı dönemde satışlarımızı yüzde 30 oranında artırdık. Burada önemli bir nokta var; sıfır km pazarında yılın ilk bölümünde mevcut tedarik sıkıntıları nedeniyle müşterilerin 15 gün ile 2 ay aralığındaki bekleme süreleri, ikinci elde mevcut araçlarını değerlendirebilmeleri için önemli bir süre sağladı. Bu noktada birçok araç sahibi, mevcut araçlarını kendileri satma yoluna yöneldiler. Yüksek oranda gözlemlediğimiz bu eğilime karşın DOD’un satışlarını bu dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artırmış olması, tüketicilerin markaya duydukları güvenin önemli bir göstergesidir.” açıklamasında bulundu.

“2. El pazarı 1,5 milyon civarında kapanabilir”

DOD Genel Müdürü Eksin yılsonu beklentilerini ise şu şekilde açıkladı; “Merkez Bankası, 25 Mayıs 2011 tarihli toplantı kararı ile yüzde 6,25 olan politika faiz oranını sabit tutarak, diğer faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi. 12 Haziran seçimleri sonrasında, ülkemizde siyasi istikrar ve sürdürülebilir büyüme anlamında tutarlı ve dengeli bir tablo gözlemliyoruz. Piyasalarda ve kamuoyunda mevcut bu olumlu tablonun etkisiyle, yılın ikinci yarısında tüketicilerin mevcut durum algısı ve geleceğe ilişkin beklentilerinde; yılın ilk dönemine paralel bir yaklaşım olacaktır. Bu öngörümüzü, kredi faiz oranları, döviz kurları, tüketici güven endeksi, sanayi üretim endeksi gibi ekonomik göstergeler ve piyasa koşulları da destekliyor. Bu durum, diğer sektörlerin olduğu gibi otomotiv sektörünün de daha önce öngördüğümüz pozitif seyrini yılın ikinci yarısında devam ettireceğini gösteriyor. Pazar, okulların kapanmasının ardından Temmuz – Ağustos döneminde büyüme hızını bir miktar yavaşlatsa da, yılın son çeyreğinde tekrar ivmesini artıracaktır. Bu noktada yılsonu ikinci el pazarının da 1,5 milyon seviyesinin üzerine çıkacağını belirtebiliriz.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı