Buradasınız
Home > Güncel > Jantsa Hedef Büyüttü

Jantsa Hedef Büyüttü

Dünya otomotiv sektörünün önde gelen markalarına jant üretimi yapan ve Türkiye ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Jantsa, 2013 yılını büyüme yılı ilan etti. Şirket satın almalarla büyümeyi planlayan Jantsa, ticari araç pazarından sonra küçük araçlar için de jant üretimine girerek sektördeki gücünü arttırmayı hedefliyor.

Bugüne kadar tarımsal araç, iş makinesi, ticari araçlar ve savunma sanayi için jant üretimi gerçekleştirerek beş kıtada 80 ülkeye ihracat yapan Jantsa, 2011 yılında İtalyan CLN ile yüzde 50 ortaklıkla kurulan Jantsa’nın yeni iştiraki JMW ile otomobil jant üretimine de girdi.  Bu kapsamda deneme üretiminin başladığını belirten Jantsa Genel Müdürü Ercan  Çerçioğlu, yeni girdikleri küçük araç jant pazarında, 2013 yılında 500 bin adet otomobil jant satışı gerçekleştirmeyi, yıllık otomobil jant üretim kapasitesini ise 2 milyon adete ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Jantsa’nın 2012 yılı net ciro ve ihracat rakamlarının yıl tamamlandığında ortaya çıkacağını ifade eden Ercan Çerçioğlu yılsonu beklentileri hakkında şu bilgileri verdi:

“2013 yılı hedeflerimiz ise iç piyasaya 315 bin adet jant satışı ile 21 milyon 500 bin dolar ciro ve 730 bin adet jant ihracatı ile 56 bin 500 bin dolar ciroya ulaşmak. Toplamda 1 milyon 45 bin adet jant satışı sonucu 78 milyon dolar ciro hedefliyoruz. 2012 yılında yaklaşık olarak 970 bin adet üretim, 2013 yılında ise 1 milyon 100 bin adet üretim planlıyoruz.”

Şirket satın almalar ile büyüyecek

Ercan Çerçioğlu, şirket satın almaları ile orta ve uzun vadede büyümeyi amaçladıklarını bildirerek, sürdürülebilir karlılık ve büyüme hedefleri doğrultusunda ilk 9 ayda 7.8 milyon TL net kara ulaştıklarını söyledi. Çerçioğlu, satış rakamlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Jantsa’nın 2012’nin ilk 9 ayında konsolide satışları 107 milyon lira, net karı  7.8 milyon lira oldu. 2011 yılının tamamında net karı 10 milyon 961 bin TL olan şirketin  2012’nin üçüncü çeyreğinde net karı 7,8 milyon TL olarak gerçekleşti. 2012 yılının üçüncü çeyreğinde de geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3 satış artışı gerçekleştiren şirket, yurt dışı operasyonların satışlarını da yüzde 5 arttırdı.  Şirketin öz kaynakları ise 2011 yılının sonunda 75 milyon 200 bin TL iken, 2012 yılının ilk dokuz ayında yüzde 20 artışla 91 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin kısa ve uzun vadeli finansal borçları 2011 sonuna göre yüzde 36 azalışla 45 milyon TL’ye, ticari borçları ise yüzde 56 azalışla 9 milyon TL’ye geriledi.”

Jantsa olarak çok farklı bölgelere odaklandıklarının da altını çizen Çerçioğlu, “Satışlarımızda ciddi artış bekliyoruz. Amerika kıtasında faaliyetimiz artarak devam edecektir, Rusya pazarında da etkinliğimiz artıyor” dedi.

Sektördeki daralma yerini büyümeye bırakacak

2012 yılında AB’deki daralmadan kaynaklanan sıkıntıların yaşandığını dile getiren Ercan Çerçioğlu, “2013 yılında da AB kaynaklı sıkıntılar azalarak da olsa devam edecektir. Ancak sektör olarak daha iyi bir yıl geçireceğiz. Sektörde uzun süredir devam eden daralma yerini yavaş yavaş büyümeye bırakacaktır. 2013 yılının ikinci yarısından çok daha umutluyuz. Reel sektör beklentileri de, 2013 yılında büyüme yaşanacağı yönünde” diye konuştu.

Türkiye’nin otomotiv üretim adedinde dünyada 17’nci Avrupa üretiminde ise 5’inci sırada yer aldığını söyleyen Çerçioğlu,“ Türkiye yaptığı üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini AB ülkelerine ihraç ediyor. Otomotiv yılda 20,4 milyar dolar ile Türkiye’deki ihracatçı sektörler arasında ilk sırada. Otomotiv yan sanayi de otomotiv sektöründeki gelişmelere paralel olarak bir gelişme gösteriyor” dedi.

Volvo, Türk malı jantlarla dünyayı arşınlayacak

Jantsa, uluslar arası işbirliklerinden İsveç devi Volvo’yla iki yıldır devam eden anlaşmasını yeniledi. Jantsa Volvo iş makinelerine iki yıl daha jant üretmeye devam edecek. Jantsa’nın OEM (orginal equipment manufacturer) portföyünde Volvo’nun yanı sıra Hyundai, Otokar, Hydrema, Hidromek, BMC, Michelin, Pirelli, Tırsan, Karsan ve Temsa gibi markalar da bulunuyor. Volvo markasıyla büyüyen işbirliğinin önemine değinen Çerçioğlu, “Bu işbirliği Jantsa markasının, sektörde dünya çapında bir güven unsuru olduğunu gösteriyor. Hedefimiz dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerine de otomotiv jantında üretimin yüzde 50’sini ihraç etmek” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı