Buradasınız
Home > Güncel > Citroen’den Lüks Sedan Konsepti: Metropolis

Citroen’den Lüks Sedan Konsepti: Metropolis

Citroen Metropolis Concept

Citroen, lüks sınıf için geliştirdiği yeni konsepti Metropolis’in örtüsünü Çin’in Şangay kentinde kaldırdı.

Lüks sedan sınıfı için önemli yenilikleri bünyesinde barındıran konsept, 5.3 metrelik uzunluğu, 2 metre genişliği ve 1.4 metrelik yüksekliğiyle devasa boyutlara sahip. Gövdenin ipek hissi veren boyası ve akıllıca tasarlanan kıvrım çizgileri değişen ışık şartlarında çok sayıda farklı ton yaratarak adeta görsel bir resital veriyor. Önde Citroen’e özel geniş ve büyük krom ızgara ve geniş hava girişleri kenarlardan geriye doğru uzayan ince far bloğuyla agresif bir görünüm sağlıyor. Arka bölümde ise eğimli cam formu ve gösterişli stop lambaları dikkat çeken tamponla birlikte aerodinamik yapıya sağlamlık hissini de katıyor.

Metropolis’in hibrit sistemi 2 litre V6 benzinli motor ve 7 kademeli çift debriyajlı elektronik bir şanzımanla kombine ediliyor. Düşük hızlarda sıfır emisyon modunda (ZEV) sürüş sağlayan Metropolis’in elektrik motoru sürekli olarak 55 HP güç üretirken bu güç maksimum 95 HP’ye çıkabiliyor. Ana yollarda ve otobanlarda devreye giren benzinli motor ise 272 HP güç ve 375 Nm tork sağlıyor. Performans ihtiyacı duyulan acil durumlarda ise sistem hem elektrik, hem de benzinli motoru kullanarak maksimum 460 HP güce 430 Nm tork değerine ulaşıyor ki bu rakam da 4 litrelik bir V8 benzinli motorun performansına eşdeğer.

Citroen’in bu lüks sedan konsepti bozuk ve pürüzlü yollarda bile konforlu yolculuk imkanı sunan ve Fransız üreticinin genlerinden aldığı hidraktif süspansiyon sistemini de kullanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

Benzer yazılar

Yukarı